úterý 29. dubna 2008

Kreativní průmysl

Na čtvrtečním zasedání zastupitelstva se pan zastupitel Žďárský řečnicky zeptal, co se stane, když neziskovka vygeneruje zisk. „Stane se podnikatelským subjektem?“ ptal se pan Žďárský. Vím, že zastupitelé nemohou být odborníky ve všech oblastech, základní orientace v právním systému by ale měla být výbavou každého občana.

Rozdíl mezi neziskouvou a podnikatelskou formou právnické osoby nespočívá v generování zisku nebo ztráty. Rozdíl je dán legislativně – zisk neziskovky musí být využit výhradně na její činnost, podnikatelský subjekt si ze ziskem může dělat co chce. Celá problematika je plně obsažena v Obchodním a Občanském zákoníku.

Kreativní průmysl

Je s podivem, že si Magistrát dosud nenechal vyhotovit studii o přínosech investic do kultury, když u případného pořádání olympiády to považuje za samozřejmost.. I díky tomu u nás přetrvává vnímání kultury jako finanční černé díry. Ve světě je tomu jinak. Divadlo se stalo součástí kreativního průmyslu, do kterého také patří film, design, hudba, výtvarné umění apod. Je to průmysl založený na tvůrčích lidech, a proto mu patří budoucnost. Příklad z Velké Británie: díky podpoře z municipálního joint-venture Advantage Creative Fund vzniklo v oblasti West Middlands 132 nových pracovních míst a 145 jich bylo zachráněno. Vzniklo 11 nových společností a 17 dalším byl umožněn rozvoj. Díky spolufinancování EU se původní rozpočet fondu navýšil až na 5 milionů liber.

V České republice výzkum o finančních přínosech kultury zkoumala pouze v 90. letech Marketingová laboratoř Ostrava. Výsledek? Jedna koruna vložená Ostravou do místní kultury vygenerovala v ekonomice dalších 1,37 korun.

Pražští radní mohou nenávratně propásnout okamžik, kdy se Praha stane živým kulturním magnetem minimálně Střední Evropy. Nejen, že do rozpočtu Prahy poplynou nemalé finanční prostředky, ale Praha se stane i příjemnějším místem k životu. A o to přece jde.

pátek 25. dubna 2008

Záznam diskuze s radním Richterem v DNz

Zvukový záznam diskuze radního pro kulturu Milana Richtera se zaměstnanci Divadla Na zábradlí, konané 26. března 2008. Téma: transformace a grantový systém.

čtvrtek 24. dubna 2008

Petice Za Prahu kulturní

Do dnešního dne petici podepsalo více než 13.000 lidí. Zastupitelstvo vzalo petici na vědomí, s jejími požadavky ale souhlas nevyslovilo. Pozitivní věcí je opětovný vznik Poradního sboru pro oblast kultury primátora Hl. M. Prahy.

neděle 20. dubna 2008

Rjúnosuke Akutagawa - Tělo ženy

"Kniha obsahuje celkem deset povídek, které Rjúnosuke Akutagawa napsal v letech 1919-1926. Každá z nich má své osobité kouzlo a předkládá čtenáři s jemnou ironií a melancholickou skepsí nadčasová dramata pocitu viny, pochybností, zrady a hrabivosti, vycházející z osobních zážitků a úvah autora i dávných mystických příběhů, přenesených do autorovy současnosti."

Rjúnosuke Akutagawa: Tělo ženy a jiné povídky, Mladá fronta, 2005

Rjúnosuke Akutagawa - Rašómon

"Akutagawa je považován za nejlepšího japonského spisovatele období po první světové válce. Napsal asi sto čtyřicet povídek prodchnutých humorem a jemnou ironií. Látku čerpal z historického materiálu, zvláště ze sbírek z doby Heian (794-1185). Námět k mnoha povídkám (Rašómon, Nos, V houštině) pochází ze sbírky Kondžaku monogatari z druhé poloviny jedenáctého či z počátku dvanáctého století, v níž jsou příběhy vyprávěny velmi stručně, jsou vlastně jen faktickým záznamem neobyčejné, zajímavé události či děje. Akutagawa do tohoto historického materiálu vložil moderní psychologický rozbor postav, zdůvodnil motivaci jejich jednání a zhuštěnou zkratkou navodil náladu přírody. V Akutagawových povídkách najdeme groteskní a fantastické náměty i témata křesťanských a buddhistických."

Rjúnosuke Akutagawa: Rašómon a jiné povídky, Argo, 2005.

Heinz Jakob Tauber - Atlantida holíčských Židů


Předválečný život obyvatel města Holíče, jak si jej pamatuje autor. Veselé i smutné příběhy z místa, kde každý zná každého, ale všechny se stejným koncem. Mimořádná kniha.

Heinz Jakob Tauber: Atlantida holíčských Židů, Sefer, 2003.

Haruki Murakami - Kafka na pobřeží

Tři postupně se srůstající příběhy, metafyzické rozpady postav a čas jako prostor, kde i vjem přítomnosti je již minulostí.

Kafka je kniha, která vyžaduje buď pomalé čtení, nebo velmi rychlé vnímání. Bohužel je tak čtivá, že se mi občas nepodařilo ji včas odložit. A možná proto se mi krátce za půlkou velmi znechutila, zhruba ve stejné míře jako se mi do té doby líbila. Složitost jednoho příběhu naštěstí více než vyvažuje příběh druhý. Zkrátka, několik desítek stran této knihy byly čtenářským utrpením a až do konce jsem se více těšil na pana Nakatu než na Kafku.

Malá poznámka k překladu: kurzíva u slov pana Nakaty, která "špatně" opakuje, je dost rušivá a navíc mě připravila o možnost si toho všimnout. Z jeho pohledu je on přece neříká špatně, tak proč je zdůrazňovat?

I přes výtky překombinovanosti je Kafka senzační knihou, která ve vás bude ještě dlouho po přečtení.

Haruki Murakami: Kafka na pobřeží, Odeon, 2006.

pondělí 14. dubna 2008

Pecha Kucha Vol. 7

16. dubna 2008 od 20.20 v Kině Aero vystoupí:

Tomáš Brousil (Suitcase Type Foundry) www.suitcasetype.com
Jakub Cigler (Cigler Marani Architects) www.ciglermarani.cz
Viliam Dočolomanský (Divadelní studio Farma v jeskyni) www.infarma.info
Miloš Florián www.atelierflorian.com
Isabela Grosseova www.figureandground.com
Guma guar
Radana & Pavel Ivančic (Muset Fashion Design) www.muset.cz
Martin Kollar www.martinkollar.com
Adam Macháček www.welcometo.as
Michal Škapa (G8 / AD) www.advancedesign.org
Jan Tabor a Gerhard Binder (Forum experimentelle Architektur)
Prokop Tomášek (A69 – architekti) www.a69.cz
Aleš Veselý www.ales-vesely.cz
Jan Zajíček

Krtek

Alexandr Jodorowsky: El Topo (1970)

První kultovní film Alexandra Jodorowskeho z raných sedmdesátých let, natáčený v Mexiku. El Topo (nebo krtek v angličtině) je gangster (hraný Jodorowským), který oblečený kompletně v černé kůži, jede na koni se svým sedmiletým synem pouští, než narazí na místo masakru. Jeden z těch, kdo masakr přežije, pak popisuje El Topovi viníky a El Topo se dá na cestu pomsty.


Kino Oko
Františka Křížka 15
170 00 Praha 7

www.biooko.net

neděle 13. dubna 2008

Vyšla Váchalova Šumava

Po více než sedmdesáti letech konečně vyšla Šumava umírající a romantická Josefa Váchala, dílo na které se spousta autorů odkazuje, ale v grafické podobě je nebylo možno pořádně vidět. Vychází ve dvou rozměrech - originálním a zmenšeném. Originální velikost se prodává pouze v Pasece a je určitě vhodné se na tento špalík podívat a prolistovat. Příležitostí vidět originál totiž není mnoho, v současnosti je ale jedna v Pasově. Zmenšená verze by pak neměla chybět v žádné knihovně. Doufám, že se mi do prázdnin podaří napsat proč.

Josef Váchal: Šumava umírající a romantická, Paseka 2008. Druhé a třetí vydání.

středa 9. dubna 2008

Petice Za Prahu kulturní

Text a podpisové archy v pdf si můžete stáhnout na webu Divadla Na zábradlí. Petici můžete podepsat v pražských kulturních institucích (Divadlo Archa, Divadlo Na zábradlí..) a na webu Týdeníku A2. Petiční výbor dává přednost papírovému provedení. je potřeba nashromáždit minimálně 1.000 podpisů na papírových arších! Vyplněné archy prosím posílejte na adresu MOTUS, Veverkova 28, 170 00 Praha 7, od 10.00 do 18.00

středa 2. dubna 2008

Prague Foto

Prague Foto
Mánes, 2. - 6.4.2008

Veletrhu se zúčastní jak galerie zabývající se fotografií, tak i jednotliví umělci. Tyto prezentace budou doplněny projekty historické fotografie, účastí uměleckých škol, tématickými projekty, prezentací nakladatelství a vydavatelství. Na programu budou rovněž přednášky, diskusní panely a kulaté stoly různého zaměření – specifika autorské fotografie, srovnání obchodování se zahraničím aj. Tato setkání budou přístupná odborné i laické veřejnosti. K veletrhu bude rovněž vydán katalog zúčastněných galerií a autorů.


Výstavní síň Mánes
Masarykovo nábřeží 250
110 00 Praha 1

www.praguefoto.cz
www.galeriemanes.cz
Otevřeno denně kromě pondělí


Současný český kubismus

Současný český kubismus
Staroměstská radnice, 5. 3. 2008 - 13. 4. 2008

Výstava Současný český kubismus se věnuje situaci, kdy v tvorbě řady malířů a konceptuálních umělců je v poslední době možné pozorovat explicitní reminiscence i podprahovou inspiraci modernistickými směry počátku dvacátého století - kubismem, futurismem, konstruktivismem. Ve snaze překročit postmoderní relativismus a kopírování západních vzorů, které neblaze ovlivnily podobu českého umění v posledních letech, se dnes řada autorů vrací k modernistické přísnosti v práci s formou a hledá zdroje inspirace v domácí tradici. Výrazem této tendence je navazování na unikátní domácí příspěvek modernímu umění - na český kubismus počátku 20. století.
V posledních letech naši uměleckou scénu ovládly neokonceptuální tendence, které nahradily dílo pouhou dokumentací a estetickou recepci pseudointelektuálním teoretizováním, umělce kurátorem a kritikem. Tyto tendence jsou projevem současného defétismu a dekadence, kdy umění se nezmůže na nic jiného, než na konstatování vlastního konce. Výstava Současný český kubismus má vyhlásit opak - umění neskončilo, modernistický projekt je stále živý, rozpuk kreativity plodně navazující na avantgardu dosáhl takových rozměrů, že jej již není možné nadále přehlížet. V dílech autorů prezentovaných na výstavě se vrací modernismus ve svém nejušlechtilejším jádru, jakožto odvaha změnit svět na základě ideje racionálního uspořádání, jež se navenek projevuje v rozkladu starých falešných obrazů světa a nastolení jazyka dokonalých geometrických tvarů.



Staroměstská radnice - 2. patro
Staroměstské náměstí 1
110 00 Praha 1

www.ghmp.cz
Otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hod.

Design Match

Design Match 2008
Veletržní palác, 14.3.2008 - 3.5.2008

Mottem 2. ročníku Design Match je integrace evropských zemí ve společném prostoru; integrace v designu, která navazuje a dál rozvíjí historickou tradici bývalé rakousko-uherské monarchie; proto představuje práce designérů z Česka, Maďarska, Rakouska a Slovenska.
Match má dva poločasy – domov a volný čas, jejich jednotícím výchozím bodem či symbolem je designový vítěz z minulosti, židle č. 14 firmy Thonet a čtyři variace na toto téma ze současnosti. Na výstavě budou zastoupeny aktuální práce (ne starší 2 let) přibližně 120 designérů a jejich týmů. Výstava je připravena jako putovní, po Praze se zastaví v Budapešti, Vídni a Bratislavě.


Národní galerie v Praze - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7 - Holešovice

www.ngprague.cz
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Oskar Niemayer

Architekt Oscar Niemeyer
Veletržní palác, 7.3.2008 - 15.5.2008

Výstava architektonického díla Oscara Niemeyera Brasilia presentovaná fotografiemi známého slovinského historika architektury Damjana Prelovška. Výstava představuje hlavní Niemeyerovo dílo, nově vzniklé město Brasilia. Prelovškovy fotografie vyzdvihují tvarovou čistotu a invenci Niemeyerovy tvorby.


Národní galerie v Praze - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7 - Holešovice

www.ngprague.cz
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

František Foltýn


františek foltýn / košice-paříž-brno
Dům u Kamenného zvonu, 07. 03. 2008 - 01. 06. 2008

Výstava František Foltýn / Košice-Paříž-Brno je zatím největší retrospektivou malíře, který se, kromě Františka Kupky, jako jediný z českých umělců v první polovině 20. století dlouhodobě zabýval abstrakcí.

Podstatnou složkou projektu je nový uměleckohistorický průzkum, opřený o archiválie, uložené ve Foltýnově pozůstalosti v Moravské galerii, a také v dalších českých, polských, slovenských a francouzských archivech, a stejně tak i odbornou literaturu, dobovou počínaje a současnou konče. Cílem projektu je ozřejmit všechny aspekty Foltýnovy tvorby včetně jejích mimořádně zajímavých souvislostí tak, aby byla konečně plně doceněna jako významná součást českého moderního umění.

Rané dílo, v němž Foltýn navázal na primitivistickou variantu tzv. nové věcnosti, představuje patrně nejpůvodnější etapu jeho tvorby. Vzniklo v Košicích (1918-1923) a často mělo sociální a literární obsah.
Za svého pobytu v Paříži 1924-1934 se Foltýn stal členem skupiny Cercle et carré, zaměřené především na geometrickou abstrakci; později vstoupil do mezinárodního uskupení Abstraction-Création. Svůj styl našel v kompozičním systému, který lze obecně zařadit do organické abstrakce. V roce 1934 se vrátil do Čech, kde ještě po nějakou dobu v abstraktní tvorbě pokračoval. Pod tlakem válečných událostí však znovu docenil výpovědní schopnosti realistické malby. Maloval krajiny, které se mu staly metaforickým zrcadlem válečné atmosféry.

Po válce, ve znovu abstraktní, ale tentokrát jen krátké etapě, revidoval své pařížské malířské postupy směrem k poloabstraktní figuraci. V roce 1948 ho autoritativně prosazované požadavky na kulturu komunistického režimu přiměly znovu se vrátit k realistické krajině, v níž v podstatě opakoval své starší vzorce. Ideologické uvolnění šedesátých let přineslo nový zájem o českou výtvarnou avantgardu a také docenění způsobu, jakým se na ní Foltýn svojí biomorfní abstrakcí podílel. Uznání umělce motivovalo k poslednímu návratu k abstrakci a dokonce ho povzbudilo k hledání nových formálních řešení.


Galerie hlavního města Prahy
Dům u Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13
Praha 1

www.ghmp.cz
Otevřeno denně 10-18 hodin

Občan Havel


Pavel Koutecký, Miroslav Janek: Občan Havel (2007)

Film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile.

Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy. Stejně jako v životě Václava Havla hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones.

Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek spolu se svou ženou, střihačkou Toničkou Jankovou.


Kino Oko
Františka Křížka 15
170 00 Praha 7

www.biooko.net

úterý 1. dubna 2008

Tisková konference Iniciativy pro kulturu

! Přímý přenos na http://archa.inway.cz/, později na téže adrese záznam !

Tématem konference bude reflexe výsledků grantového řízení v oblasti kultury HMP pro rok 2008 a jejich likvidačních následků.

Setkání všech, kterým není lhostejný osud neziskově zaměřené kultury v hlavním městě, se uskuteční v úterý 1.dubna za pět minut dvanáct v divadle Archa.

Tiskové konference se zúčastní představitelé Iniciativy pro kulturu, členové grantové komise, zástupci ohrožených neziskových projektů z oblasti divadla, hudby a výtvarného umění, zástupce správní rady divadla Archa, ředitelé řady pražských divadel včetně divadel, která již byla transformována nebo je transformace čeká a další hosté.

Setkání moderuje PhDr. Ondřej Černý, ředitel Národního divadla