pondělí 26. března 2007

Fraktál


Po páteční či sobotní párty, kdy se probudíte s kručením v žaludku v době polední zkuste vyrazit na brunch menu do letenského Fraktálu. Anebo tam vyražte kdykoliv, najíte se až do 23 hodin.


Fraktal Bar
Šmeralova 1
170 00 Praha 7

Otevřeno denně od 11.00 do 1.00
www.fraktalbar.cz

čtvrtek 22. března 2007

Ples jevištní techniky DNZ


Poslední březnový den proběhne v Divadle Na zábradlí již sedmý reprezentační ples jevištní techniky. Kromě bohaté tomboly je na programu hudba k tanci i poslechu - Guarano, Lili Marlen s hostem Bárou Basikovou, Lord Major Idiot. Ranní hudební tečku obstará pruský DJ Günter Wally.

31. března od 19.00

Divadlo Na zábradlí
Anenské nám. 5
Praha 1

www.nazabradli.cz

sobota 17. března 2007

via art

Lucie Skřivánková a Igor Grimmich: Napůl
Galerie Via Art, 12.3.2007 - 6.4.2007


Galerie Via Art
Resslova 6
120 00 Praha 2

www.galerieviaart.com
otevřeno: po 13 - 19 hod., út - pá 13 - 18 hod.

středa 14. března 2007

Mah nakorn

Wisit Sasanatieng: Občan Pes

Stydlivý vesnický kluk Pod se vydá do Bangkoku, rozhodnutý prorazit ve velkém městě. Najít tady zaměstnání není tak těžké: brzy začne pracovat v rybí konzervárně na lince na zpracování sardinek. Nešťastnou náhodou tu však přijde o prst. Začne se potloukat po městě ve snaze najít plechovku, v níž by mohl jeho uříznutý prst být. To je ovšem pouze začátek surrealistické pohádky plné absurdního humoru a vizuální virtuozity. Bohaté používání digitálních triků proměňuje šedivý Bangkok v město jasných, téměř kýčovitých barev a podivných prostředí. Film vychází z knížky, kterou napsala režisérova manželka Koynuch (a kterou on pak ilustroval), přičemž nebere sám sebe příliš vážně a obsahuje neobvykle vysokou dávku sebeironie. Jako kdyby chtěl říct: Smějte se mi! Přesto je ale zároveň dojemný, originální a vtipný.


Kino Oko
Františka Křížka 15
170 00 Praha 7

www.biooko.cz

úterý 13. března 2007

Humanisti

Ernast Jandl: Humanisti
Režie: Jan Nebeský
Scéna a kostýmy: Jana Preková
Překlad: Zuzana Augustová

„Považuji ´humanisty´ za variantu Konce hry: nic dalšího už po nich nepřijde. Kdo je humanista jako ti dva, toho nelze změnit, zůstane takový až do smrti, a že takový zůstane, je nutné ukázat tím, že se ukáže jeho cesta až ke smrti.“ Takto se Ernst Jandl sám zařadil do Beckettovského kontextu.
Ale kdo vlastně Jandlovi humanisti jsou? Kapacity, umělec a vědec, veličiny oficiální kultury a vzdělanosti. A především jsou to představitelé právě těch evropských, či chceme-li rakouských duchovních hodnot a tzv. krásného umění, které za nacismu naprosto zklamaly. Odtud Jandlův odpor vůči tradičním formám a žánrům a jeho celoživotní věrnost experimentu. Jandlovy krátké pregnantní básnické a dramatické útvary nenapodobují realisticky svět kolem, ale jako by si novou, vlastní realitu, vlastní způsob bytí, samy vytvářely. Pokud jde o parodii a satiru, Jandl ji vtěluje opět především do formy. Realita se totiž, představená v určité jazykové stylizaci, touto stylizací paroduje sama.
„Humanisti, jak je zde tomuto pojmu třeba rozumět, jsou předvojem i zadním vojem každého totalitního systému. Jsou strážci věčných hodnot v chaotických mezidobích demokracie, pluralismu, liberality. Okamžik, kdy se zadní voj změní v průkopníky nelze předpovědět, lze mu však předejít.“(E. Jandl: přednáška Otvírání a zavírání úst. 4. Humanisti)
Realistické a „tradiční“ umění mělo být jedním z pilířů poválečné obnovy Rakouska a jeho národní identity. Oficiální doktrínou bylo navázat na bohatou rakouskou kulturní tradici, kterou jen na chvíli umlčely „sny jednoho šílence“. Ideály „vysoké kultury“ však v sobě, nezbaveny falešného mýtu o Rakousku jako oběti války, nesly nutně prvky latentního fašismu a xenofobie. Takovou kulturu si pak Jandl bere na mušku. Arogantní přístup k „slabším“ či menšinovým skupinám společnosti nachází svůj absurdní obraz například v „humanistickém“ přístupu k ženám: ženská postava, těhotná a v neforemných šatech, má huhlat svůj text s otevřenými ústy jako při rozštěpu patra. Tak ji totiž vidí mužské figury: jako obtížný hmyz, který se jim naštěstí brzy podaří zahnat, když se předtím dostatečně morálně rozhořčili.
Jandlovy společenské postoje, projevující se v jazykové i tematické rovině, jsou naprosto zřejmé, ale zároveň zbavené ideologičnosti. „Autor, tedy já, by... nikdy nemohl vyslovit to, co nechává říkat postavy. Promlouvá však zabarvením řečeného, specifickou stylizací řeči, a tímto způsobem říká, co říci chce.“ Krásná a jednoduchá inverze, kdy Jandl nechá své dva velikány, pilíře vědy a kultury, promlouvat pokleslou „hotentotštinou“ (inspirovanou tzv. „Gastarbeiterdeutsch“), a to v kultuře, která se pyšní svým jazykem a literaturou, která je založena na umění slov, odhaluje mnohem více než kritické analýzy nebo politické pamflety. A navíc je to provokativní a zábavné. (Zuzana Augustová)

Hrají: Jan Kačer, Milan Stehlík, Jiří Černý, Ivana Uhlířová, Lucie Trmíková

Divadlo Komedie
Jungmannova 1
110 00 Praha 1

Česká premiéra 22.1.2007

neděle 11. března 2007

Zázrak v černém domě

Milan Uhde: Zázrak v černém domě
Režie:
Juraj Nvota

V rodinném domě bydlí staří rodiče s dospělou, nervově labilní dcerou, kterou opustil manžel. Jednoho červencového sobotního rána k nim přijíždějí i jejich synové s rodinami, aby společně vyřešili dědictví – komu připadne dům. Otec na něm velmi lpí, s úporností sobě vlastní ho stále neodborně opravuje, i když je ta stavba jakýmsi rodinným prokletím. Groteskně tragikomický příběh odkrývá nejen rodinné animozity (např. bratři mají diametrálně odlišnou politickou minulost), ale také značnou část československé historie od 30. do 90. let minulého století. Opravdový zázrak v černém domě se nestane, ale alespoň jsou všichni při tom.

Hrají Jiří Ornest, Marie Spurná, Magdaléna Sidonová, Igor Chmela, Alena Štréblová, Leoš Noha, Natálie Drabiščáková a Miloslav Mejzlík.


Divadlo Na zabradli
Anenské náměstí 5
115 33 Praha 1

www.nazabradli.cz
Světová premiéra 9. března 2007

pátek 9. března 2007

26. festiválek Jsem spokojenej

31. března od 20.00 proběhne další půlročník festiválku pantomimy, pohybu, improvizace a mluvy, tentokrát na téma Život brouka.

Kromě dramaturgického omezení na "život brouka" je tu i omezení časové - žádný výstup nesmí trvat déle než 9 minut a 31 vteřin.

Své schopnosti předvedou např. Squadra Sua, Michal Nedvěd, Miřenka Čechová a Josef Polášek.

31. března od 20.00

Kino Aero
Biskupcova 31
Praha 3

www.kinoaero.cz

pátek 2. března 2007

Jezinky bezinky

Joseph Kesselring: Jezinky bezinky
Režie: Ladislav Vymětal

Jedna z nejslavnějších detektivních komedií světové dramatiky se odehrává v pohodlném domě, z jehož stěn dýchá spíš atmosféra viktoriánské Anglie, než newyorský Brooklyn padesátých let. Dvě staré elegantní dámy, sestry Brewsterovy, příjemné a pohostinné slečny, zvou starší pány na bezinkové víno. V této rajské pohodě se však dějí věci nadmíru podezřelé... Jezinky bezinky se u nás hrají díky Janu Werichovi, který hru viděl na Broadwayi a rozhodl se ji uvést na české jeviště, protože prý se málokdy nasmál jako tehdy. V jeho úpravě měla premiéru v Divadle ABC roku 1958 v režii Jána Roháče s Elenou Hálkovou, Otylií Beníškovou (později alternovanou Natašou Gollovou)
a Miroslavem Horníčkem v hlavních rolích.


Divadlo ABC
Vodičkova 28
110 00 Praha 1

www.mestskadivadlaprazska.cz

punctum

Punctum
Futura, 28.2. - 6.5.2007

Vystavující umělci: Jesper Alvaer, Zbyněk Baladrán, Daniela Baráčková, Ondřej Brody a Kristofer Paetau, Milena Dopitová, Konstantinos-Antonios Goutos, Alena Kotzmannová, Radim Labuda, Ján Mančuška a Jonas Dahlberg, Michal Pěchouček, Pavla Sceranková, Sláva Sobotovičová, Ivan Svoboda, Jan Šerých, Mark Ther, Martin
Kurátor: Václav Magid

punctum je také bodnutí, malá trhlina, malá skvrna, malý řez - a znamená též hod kostkou.Punctum nějakého snímku, toť ona náhoda, která mne v něm zasahuje (zasazuje mi rány, probodává mne).

Roland Barthes, Světlá komora.

Tato výstava je reprezentativní přehlídkou současného českého umění pohyblivých obrazů, která si ovšem nečiní nárok na objektivitu. Při zrodu koncepce jsem postupně opouštěl počáteční snahu o přehled, který by pokryl všechny výrazné podoby práce s videem. Naopak jsem přikládal stále větší váhu svému osobnímu přesvědčení o kvalitách jednotlivých děl a o jejich potenciálu utvořit zajimavý celek.

O upřednostnění té či oné práce nakonec vždy rozhodoval pocit, že mě v ní poutá jakýsi bod, detail, jenž je tu jakoby navíc. Něco, co se nepodílí na identitě díla, kterou by bylo možné vymezit kategoriemi média, žánru, tématu, tendence, kontextu apod., co však právě touto svou bezdůvodností činí z díla něco zvláštního.

Odvolávat se na Barthesovo užití výrazu „punctum" při formulování koncepce výstavy poskytuje značnou volnost, zároveň to ale vede k jistému rozporu. Není žádné pravidlo, které by zaručilo, že divák bude v daném díle vnímat „punctum". Připadá mi však, že právě toto paradoxní úsilí tvoří jeden ze zajímavých aspektů současného konceptuálního přístupu - realizace předem daného schématu, při níž vzniká dodatečná hodnota, jež se vůči tomuto schématu jeví jako bezvýznamná; záměrné nastavování podmínek pro to, aby došlo ke zkratu; přivolávání náhody. Tento druh uvažování výstava chce zdůraznit.

Oslovení jsou umělci pohybující se na aktuální pražské scéně, kteří reprezentují konceptuální přístup k videu. Přitom z valné části se tito autoři nepokládají výlučně za „videoartisty" a video používají jako jeden z řady prostředků. U vystavených prací převládají hraniční projevy mezi stylizovaným videem, dokumentárním záznamem skutečnosti, performancí a instalací. Expozice je členěna podle volného tématického klíče. Tyto ohledy tvoří jakousi minimální stavební kostru přehlídky. Domnívám se však, že zajímavější než stavba sama jsou trhliny v jejich stěnách.


Futura
Holečkova 49
150 00 Praha 5

www.futuraprojekt.cz
Otevřeno středa až neděle od 11 do 18 hodin

Alena Kučerová

Alena Kučerová: Přehled (grafika - plechy - objekty)
Dům u kamenného zvonu, 28. 02. 2007 - 29. 04. 2007

Alena Kučerová (*1935), klasička české grafiky, patří zároveň k nejvýraznějším osobnostem českého umění. Stála u zrodu jedné z poloh moderní české grafiky a svým specifickým výtvarným přístupem ji obohatila v šedesátých letech o zcela nový originální výraz. Osobitě zasáhla také do problematiky objektu; současná tvorba je syntézou, sumarizující názorové spektrum jejího díla i zcela původní technické postupy. V podobě materiálových reliéfních desek ji novým způsobem zhodnocuje.

Reprezentativní kolekce představuje stěžejní práce Aleny Kučerové ze všech období tvorby a v širokém záběru od konce padesátých let, spojených s okruhem skupiny UB 12, až do současnosti, kdy dosavadní grafickou tvorbu nahradily prostorové objekty. Nad snahu ukázat tuto tvorbu v úplnosti ale klademe záměr poukázat na koncepční velkorysost a originalitu každého díla. Jedenáct tematických kapitol výstavy přesvědčivě dokládá experimentální podstatu výtvarných postupů autorky. Její tvorba přitom vzniká z ryze osobních důvodů; spojuje ji reflexe běžné lidské reality a důvěra v elementární hodnoty lidského života.
Alena Kučerová konfrontuje intimitu obsaženou ve figurativních, krajinářských i abstraktních tématech s geometrickou sítí či specifickým ornamentem. Právě v důsledku tohoto koncepčního postoje získávají její práce pozoruhodnou obsahovou ambivalenci, napětí a vnitřní dynamiku.

Výstavu připravily Marie Klimešová, autorka nedávno vydané monografie (Galerie Pecka, 2005), a Hana Larvová, která je autorkou první retrospektivy Aleny Kučerové (GHMP, 1990).


Dům u kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13
110 00 Praha 1

www.ghmp.cz

otevřeno denně kromě pondělí

Chlupatice v tanci slunce

Alena Kupčíková: Chlupatice v tanci slunce
České muzeum výtvarných umění
21. 2. - 25. 3. 2007


Alena Kupčíková, jejíž tvorba je spojována s novými médii a má výrazně konceptuální rysy je absolventkou Školy monumentální tvorby sochaře prof. Aleše Veselého na pražské Akademii.

Je nepřehlédnutelné s jakou vervou, energií a jistotou, která nepramení v naučené zručnosti, ale v nevyhnutelnosti zadržet vizi Alena Kupčíková kreslí, jak při tom cítí barvu a využívá jejich kvalit. V kresbě sleduje tok svých myšlenek, vizualizuje proces koncipování projektu. Je tedy zřejmé, že tu nejde o postup, který má být završen vznikem díla - kresby. A to je osud nejen kreseb k projektu Tanec slunce, který je součástí autorčiny presentace v Českém muzeu výtvarných umění v Praze.

Tvorba Aleny Kupčíkové spojuje ryze obrazný talent se silnou citlivostí pro prostor lidského pobytu, jehož prožitek je prostředkován všemi smysly a se schopností i potřebou uspořádávat, zřetelně koncipovat a artikulovat i za pomoci soudobých médií podobu vlastního, osobního rozumění světu. I zvuk, tón, jakési šumění kosmu hraje v jejích projektech velmi významnou roli. Nelze popřít, že zřejmě dosud nejvíce se o autorčině tvorbě hovořilo v souvislosti s její účastí na výstavě Mladý maso (2002) v Praze. Ženský akt, tento námět běžný v evropském umění přinejmenším od renesance, o antice nemluvě, vzbudil v Praze tehdy hodně pozornosti. Nejen, že pozice aktu byla provokativnější než návyk připouštěl, ale kresba, jejíž linie byly vedeny jistě, ba suverénně, nebyla kresbou tužkou či perem, ale intimními chloupky zpodobené ženy.

Ačkoliv vystavená Mobilní galerie (2003) obsahující sérii těchto aktů upozorňuje na vážnou otázku sebenahlížení ženy v tak prudce se proměňující sociální situaci, na nutnost vyrovnávání se s vlastní tělesností, na hledání vlastní identity, o čemž svědčí doprovodná vyjádření žen audiovizuálně zaznamenaná, zdá se, že do ní autorka vložila i značnou dávku sarkasmu nesměřovaného ovšem vůči ženě, ale spíše vůči stále chabé schopnosti společnosti vystoupit ze zaběhaných, pohodlných věkovitých klišé.



České muzeum výtvarných umění
Husova ul. 19-21
110 00 Praha 1

www.cmvu.cz
Otevřeno denně kromě pondělí

Nová budova Národní knihovny

První místo v soutěži na architektonický návrh nové budovy Národní knihovny získal Jan Kaplicky a jeho ateliéru FUTURE SYSTEM. Sympatická je výše odměny 160.000 Euro.

Sám Kaplický dal budově název "Oko nad městem". Stavba připomíná velkou kapku, která právě dopadla na Letenskou pláň.

Celkem si nová knihovna vyžádá přes dvě miliardy korun.

čtvrtek 1. března 2007

Robert Walser - Pomocník

Román osamělých postav, jak by se dala jedna jeho vrstva charakterizovat, je Walserovým prvním vydaným. Předobrazem se stal jeho pobyt u vynálezce Dublera, pohodlně a marnotratně usazeného ve velké vile ve Wädenswilu na břehu Curyšského jezera. Nedostával zde plat, ale hojnost jídla, pití a kuřiva mazala potřebu hotových peněz. Pokusy o vynálezcův obchodní úspěch skončí konkurzem.

Hlavní hrdina, zaměstnanec Josef Marti, nemá jako pozdější Jakob von Gunten pevněji vyhraněné názory. Myšlení je u něj reakcí a ne zdrojem a spíše se zabývá fyzickým pohybem, nejraději chůzí. Je poutníkem, kterého si vynálezce vybral ve zprotředkovatelně práce a který po čase opět odejde, protože, jak říká paní Toblerová:"Když se vám zamane a dovolí vám to těch několik málo závazků, které vás příliš nezatěžují, vydáte se na cestu a když si myslíte, že to půjde, tak si někde najdete pevný bod a místo k odpočinku a kdo a co by vám v tom mohlo a chtělo bránit?"

Velkým kladem tohoto prvního českého vydání je doslov Radovana Charváta a velmi silný papír, který dělá knihu zajímavou i hmatově.

Robert Walser: Pomocník, Opus, 2006. První české vydání.

www.opus.medilek.net