pátek 26. září 2008

Annie Leibovitz: Život objektivem

Annie Leibovitz: Life Through A Lens (2006)

Fascinující dokumentární portrét zachycuje osobnost legendární americké fotografky Annie Leibovitzové, která proslavila skupinu Rolling Stones a pracovala pro časopisy Vanity Fair či Vogue. Fotografovala Micka Jaggera, Hillary Clintonovou, Patti Smithovou, Demi Mooreovou, Keithe Richardse či Arnolda Schwarzeneggera. Se svým fotoaparátem však také neohroženě dokumentovala válečnou apokalypsu v Sarajevu a ve Rwandě. V uplynulých třiceti letech se podílela na formování podoby současného světa a dnes je stejně slavná jako celebrity, s nimiž pracovala. Barbara Leibovitzová zachycuje svou starší sestru jako osobnost, která si dokázala ochránit soukromou sféru a udržet integritu i v dramatických, nátlakových situacích. V práci, na idylické rodinné farmě i nad poslední knihou svých fotografií – všude tam je Annie Leibovitzová ženou, která nikdy neztratila tvář. To potvrzují i všechny známé osobnosti, které režisérka zpovídá.


Kino Oko
Františka Křížka 15
170 00 Praha 7

www.biooko.net

čtvrtek 11. září 2008

Dvořákova Praha

Úterý 2. 9. 2008 - Symfonický koncert

Dirigent / sólista: Alexander Vedernikov / Mikhail Ovrutsky (housle)
Orchestr:
Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Program:
Petr Iljič Čajkovskij:
Slovanský pochod op. 31
Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur op. 35
Dmitrij Dmitrjevič Šostakovič: Symfonie č. 6 h moll op. 54

------------------------------------------------------------------------------------

Středa 3. 9. 2008 - Symfonický koncert

Dirigent / sólista: Marek Janowski / Nikolai Lugansky (klavír)
Orchestr: Berlínský rozhlasový symfonický orchestr

Program:
Richard Strauss: Don Juan, op. 20
Sergej Rachmaninov: Klavírní koncert č. 2 c moll op. 18
Richard Strauss: Tak pravil Zarathustra op. 30


Rudolfinum
nám. Jana Palacha
110 00 Praha 1

www.dvorakovapraha.cz

16.8. - 4.9.2008

Tobruk

Vyhrála lístky na premiéru, tak na to zašla, ale jinak stačí počkat až budou dávat v televizi...

"Druhá světová válka, podzim roku 1941. K obraně Němci a Italy obleženého města Tobruk v severoafrické Libyi je odvelen i československý prapor. Mezi jeho příslušníky je i mladý voják Jiří Pospíchal.

Jeho naivní a idealistické představy o hrdinství a válce jsou syrově konfrontovány s nesnesitelným peklem africké pouště, dennodenním ohrožením života a všudypřítomnou smrtí.

To vše si u něj vybírá svoji krutou daň, kterou umí vyměřit jen válka."


Premiéra 10.9.2008
Village Cinema, Anděl

www.tobruk.cz

Punk. No One is Innocent


Kunsthalle Wien, 16. 5. - 7. 9. 2008

"Besides Hip Hop, Punk was the last global pop culture movement that aimed to be more than just an acoustic furnishing of teenager bedrooms: a complete upheaval in fashion, gestures of style, artistic forms of expression, and music − from the improve-the-world poses rampant in the sixties’ Summer of Love to the nihilism and the No Future slogans of the Winter of Hate ten years after.

Looking back from a distance of thirty years, the exhibition Punk. No One is Innocent, focusing on the three metropolises New York, London, and Berlin as examples, reveals how differently and yet consistently Punk as a metaphor of revolt influenced music, fine art, and the look of young people in various cultural spheres. While it was mainly a style and fashion phenomenon in England, a close association between artists and Punk musicians was characteristic of the scene in the USA and Germany.

Apart from works of art, the exhibition also includes historical artifacts such as flyers, record sleeves, manifestos, photographic documentations, and films, as well as typical style emblems that exercise their influence in manifold formats to this day."


KUNSTHALLE wien
Stiege 15
Museumsplatz 1
A-1070 Wien

www.kunsthallewien.at

Otevřeno denně: 10.00 - 19.00
Čtvrtek: 10.00 - 22.00

Bad Painting - good art


MUMOK, 6.6. - 12.10. 2008

"The bold exhibition Bad Painting addresses the phenomenon of consciously “bad” painting which can be found throughout the history of 20th century painting. Well-known painters such as Francis Picabia, René Magritte, Asger Jorn, Philip Guston, Neil Jenney, Georg Baselitz, Albert Oehlen or Julian Schnabel brought “bad painting” into play in order to transform or look at their work ironically, challenging the medium of painting, thus introducing a new vitality into the medium. Without wanting to define it programmatically, “bad painting” can be understood as meaning ugly, evil, or obscene painting. It criticizes painting with its own means and generally comes to be used in order to open new possibilities to the medium.
Using important works from the MUMOK collection and important works on loan from Europe and the USA, the exhibition travels episodically through the past century up to the present. Positions from Picabia to Polke use “bad painting” as a contrary position with regards to lifeless canons of all kinds, directing its critique towards traditional academic notions along with positions in the 20th century avant-garde that had become dogmatic. From this perspective, both well-known as well as lesser known works appear in a different light."


MUMOK
MuseumsQuartier
Museumsplatz 1
A-1070 Wien

www.mumok.at
Otevřeno denně: 10.00 ­­ 18.00
Čtvrtek: 10.00­21.00