pátek 26. října 2007

Klára S.

Elfride Jelinek: Klára S.
Režie: David Jařab

"„Nejprve zastiňoval můj život otec, teď ho zastiňuje problém v partnerství. Člověk před takovými zmatky prchá jako před morem, umělec je nuceně vyhledává, aby se mohly odrazit v jeho díle.“ (E. Jelineková, Klára S.)

Virtuózní pianistka, manželka skladatele Roberta Schumanna, zabíjí stíny mužů. Jen svými šikovnými prstíky proklepává jejich hrdla – hrdla velikánů dvacátého století. I takovým způsobem vzniká hudba. Hudba to je totální abstrakce. Tak abstraktní jako Klára. Tak abstraktní jako okolí Kláry. Klára se ve vile spisovatele Gabriela D'Annunzia ve společnosti dalších žen snaží krotit nekonečný pud tvorby. Marně. Nezabrání jí žádná droga, násilí, sex ani smrt. Stále bude hrát své divoké tóny.

Klára S. je hudební drama přední rakouské spisovatelky Elfriede Jelinekové, letošní nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Stejně jako T. Bernhard je Jelineková nesmiřitelná a kontroverzní ve svých postojích k současné společnosti a rozhodně se tím netají. Až do roku 2004 nebylo z jejího díla na českém jevišti uvedeno nic. Česká premiéra Kláry S. je tedy dalším krokem divadla Komedie v prezentaci současných zásadních středoevropských divadelních textů."

Hrají: Vand Hbnerová, Martin Finger, Jiří Štrébl, Gabriela Míčová, Jana Krausová / Lucie Trmíková, Dana Poláková / Eva Leinweberová, Věra Ondrašíková, Martina Fialková, Martin Pechlát a Michaela Polášková


Divadlo Komedie
Jungmannova 1
110 00 Praha 1

www.prakomdiv.cz

Premiéra 17. 12. 2004

čtvrtek 11. října 2007

Antonín Střížek: Obrazy a kresby

Východočeská galerie v Pardubicích,
3. října - 25. listopadu 2007


"Východočeská galerie v Pardubicích připravila ve spolupráci s Galerii umění v Karlových Varech výstavu, kterou tvoří obrazy a kresby Antonína Střížka. Pardubické veřejnosti se poprvé představí výběr z tvorby pražského malíře, přestože vystavuje svá díla více než dvacet let.
Tvorba Antonína Střížka zaujala kritiku i laickou veřejnost v druhé polovině osmdesátých let 20. století. Jeho způsob malby provokoval. Parodoval líbivé obrazy amatérských výtvarníků a to jak výběrem námětů, tak rukopisem. Jako jeden z mála příslušníků své generace se rozhodl pro "realistickou malbu" a do dnešní doby s realistickými prvky pracuje. Volí tradiční druhy malby, jakými jsou krajiny, zátiší a žánrové výjevy. Střížkovy obrazy poznáme podle zdánlivě jednoduchých námětů. Někdy působí záhadně, jindy až dětsky naivně, ale vždy je jim vlastní citlivost a upřímnost ve způsobu výpovědi. V jeho tvorbě nechybí ani ironie, smysl pro humor, nostalgie, nebo oblíbená hra se symboly minulosti či současnosti.
"Obrazový příběh", jak říká Antonín Střížek, "není jenom nutně literární, ale také je to samotný proces malby. Hledání vztahů barev a tvarů, které přináší spoustu zajímavých momentů a překvapení." Proto klade takový důraz na čistě výtvarné působení díla. Nevzdává se prostředků navozujících dojem záměrné nedokonalosti, které umocňují pocit nedořečeného a nevyslovitelného."


VČG
Dům u Jonáše
Pernštýnské nám. 50
530 02 Pardubice

www.vcg.cz
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin

Tomáš Císařovský: Zatmění

Východočeská galerie v Pardubicích,
10. října - 25. listopadu 2007

"Dnes je jedním z nejuznávanějších českých malířů. Maluje téměř zásadně jen olejovými barvami a výraznými odstíny. Proslavil se svými portréty a figurálními výjevy, při čemž vždy akcentoval historický či sociální kontext zobrazovaného tématu. Ke konci 90. let pak rozšířil svůj záběr na krajinu, traktovanou ovšem opět svébytnou Císařovského obrazovou řečí. Ta by se dala charakterizovat koloristickou hutností, přesnou volbou barevné škály a realistickou plošností, odkazující nejen na konzervativnější větev malířské moderny 20. století či k americkému pop-artu, ale také ke gotické a ranně renesanční malbě.
Císařovského krajiny, souhrnně nazvané Prázdniny v Čechách, zachycují scenérie a zákoutí s rezidui kapitalistické i komunistické industriální civilizace, historizující plátna s výjevy z nedávných dějinných událostí (návštěva Goebelse v Praze, tanec lidově-demokratického prezidenta "Tondy" Zápotockého s chotí, svazáci na politických procesech, sametové zpívání Karla Gotta a Karla Kryla), průhledy do pracovního života běžných lidí z let 50. a také díla, zobrazující současnou dobu, charakterizovanou anonymními postavami v překvapivých interakcích zápasu, dotyků, komunikace i diskomunikace.
Výstava Tomáše Císařovského přináší přehled umělcovy práce z posledních pěti let, zastoupeny jsou krajiny z cyklu Prázdniny v Čechách, figurální i portrétní obrazy."


VČG
Zámek 3
530 00 Pardubice

www.vcg.cz

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin

pondělí 8. října 2007

Bokovka

Sideways, 2004
Režie: Alexander Payne
Hrají: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen, Sandra Oh, Myrylouise Burke, Jessica Hecht, Missy Doty, M. C. Gainey

"Čtvrtý film scénáristy - režiséra Alexandera Paynea (CITIZEN RUTH, ELECTION a O SCHMIDTOVI) začíná tím, že se dva dávní přátelé vydají na cestu ochutnávky vín ... aby se střemhlav pustili do ironického zkoumání proměnlivosti lásky a přátelství, přetrvávající osamělosti a snů a nekonečné války mezi Pinotem a Cabernetem. Příhody začínají když se Miles (Paul Giamatti) zatvrzelý rozvedený muž a rádoby spisovatel s fixací na víno rozhodne darovat svému dávnému spolužákovi a bývalému herci Jackovi (Thomas Haden Church ) oslavnou cestu do vinic v Santa Ynez Valley - týden před Jackovou svatbou. Ti dva jsou velmi nesourodá dvojice. Jack je sexem překypující šarmér, Miles je ustaraný škarohlíd. Jack se těší na svůj "poslední doušek svobody", Miles jen chce ochutnat dokonalost v lahvi. Jack se spokojí s laciným Merlotem, Miles touží po těkavém prvotřídním Pinotu. Zdá se, že mají společný pouze pocit zmařených ambicí a prchajícího mládí.

A přece, když se vydají na pobřeží, brzy se Miles a Jack utápějí ve vínu a pohybují se ve společnosti žen. Jack propadne kouzlu servírky (Sandra Oh) a vyhrožuje, že odvolá svatbu.Miles začne své romantické setkání se servírkou - znalkyní (Virginia Madsen). Oba muži se blíží krizi středního věku. Svatba se blíží a s tím zároveň jistota, že Miles a Jack se nevrátí do Los Angeles takoví jací byli.. pokud se tam vůbec vrátí.

BOKOVKU napsal podle stejnojmenného románu Rexe Picketta tým držitelů nominace na Oscara Alexander Payne a Jim Taylor za film ELECTION. Producentem filmu je Michael London (THIRTEEN, HOUSE OF SAND AND FOG) a koproducentem George Parra , asistent režie takových filmů jako je PRAVÁ BLONDÝNA 2 a O SCHMIDTOVI. Kameraman Phedon Papamichael, ASC (MOONLIGHT MILE, IDENTITY), film je zasazen do soulového jazzové filmové hudby Rolfea Kenta.Střih měl na starosti Kevin Tent, A.C.E. a výpravu produkční výtvarnice Jane Ann Stewartová.

Film BOKOVKA získal za rok 2004 celkem 7 nominací na Zlaté Glóby a tím se stal vůbec nejvíce nominovaným. "


DVD edice Lidových Novin
www.lidovky.cz

sobota 6. října 2007

začíná Festival Stimul

"Festival se letos soustředí především na progresivní elektroniku, noise a různé podoby improvizované hudby. „Chybět však nebude ani hip hop, samozřejmě alternativní“ dodává ředitel festivalu a poukazuje na jednoho z tahounů festivalu, americkou skupinu Dälek, která kombinuje hip hop s těžkým psychedelickým zvukem. Dälek navíc v Praze vystoupí v mimořádné rozšířené sestavě. Dalšími hvězdami programu bude německé elektronicko post-rockové trio Kreidler a dva kytaristé s kultovním statutem: temný mág kytarového hluku Keiji Haino a kytarová legenda Fred Frith, který stál u zrodu hnutí Rock in opposition nebo legendární skupiny Naked City Johna Zorna. Koncert Freda Frithe bude probíhat ve spolupráci s filmovým festivalem MOFFOM (Music on Film – Film on Music).

Nové formy improvizace bude zastupovat superskupina REGENORCHESTER XII, v níž se pražskému publiku znovu připomene laptopový král Christian Fennesz, který však tentokrát přijede s kapelou, tvořenou předními světovými hudebníky, například Lucem Exem z The Ex nebo Tonym Buckem ze skupiny Kletka Red. Jako každý rok budou na festivalu kromě osvědčených jmen uvedeny i mladé naděje experimentální hudby: norské duo MoHa! ze stáje Rune Grammofon nebo zástupce švédského undergroundu Hans Appelqvist – severský nadžánrový solitér, který své imaginární soundtracky spojuje s postupy současné elektroniky, jazzu či avantgardního folku."


Divadlo Archa
Na Poříčí 26
110 00 Praha 1

www.stimul-festival.cz

6. - 21. října 2007

pondělí 1. října 2007

Pivolympiáda - kategorie 12/I

Předposlední kategorií jsou dvanáctky, od kterých se čekalo méně. Budvar tam je omylem.