středa 25. července 2007

Orange Moon

"Restaurace "Orange Moon" na pražském starém městě je jedna z prvních thajských restaurací v Čechách vůbec. Vznikla už v roce 2001, a tehdejší návštěvníci byli asi hodně překvapeni, že asijská kuchyně nerovná se jen čína.

Při vstupu do oranžového interiéru této thajské restaurace na vás dýchne atmosféra Asie z každého rohu. Vkusně řešené rozdělení prostoru dřevěnými dekoracemi spolu s originály fotek z jihovýchodní Asie a ručně vyřezávanými thajských sochami tvoří dokonalou symbiózu. Restaurace má dvě patra, takže si může vybrat i milovník romantických sklepních zákoutí, i ten, kdo dává přednost veselému a vtipně řešenému interiéru v horním patře.

Pokud máte rádi pálivá jídla, v jídením lístku si určitě vyberete. Pokud na ostrou kuchyni nejste, výběr je menší. Ostrost jídel lze však na přání upravit. Také nabídka nápojů skvěle doplňuje jídelní lístek. Kde jinde byste v Praze sehnali originální thajské pivo Singa a thajská vína za přijatelnou cenu? Vinný lístek je na asijskou restauraci až nezvykle pestrý, kromě thajských a českých vín zde najdete vína z celého světa, Španělska, Chile, Austrálie a dalších."


Orange Moon
Rámová 5
Praha 1

www.orangemoon.cz
Otevírací doba: denně od 11:30 do 23:30 hod.

Aleš Veselý

28. června - 16. září 2007
Východočeská galerie v Pardubicích - Zámek



"Aleš Veselý, sochař, zabývající se také malbou, kresbou, instalací a enviromentem (narozen 1935 v Čáslavi, žije v Praze), studoval na AVU v Praze (1952 - 1958), kde později v letech 1990 - 2006 působil jako profesor. V 70. letech koupil A. Veselý venkovské stavení a stodolu ve Středoklukách u Prahy, které upravil jako ateliér a zároveň zde vytvořil svébytný prostor, zahrnující interiér i exteriér s objekty i terénními plastikami. Ve své tvorbě se A. Veselý soustřeďuje na rozměrné sochařské projekty, které řeší prostorové vztahy, vyrovnávání sil pomocí tahů, pnutí, tlaků, spojení organického a anorganického světa, vytvoření sochy jako místa pro člověka. V objektech a reliéfech využívá nejrůznější reálné, časem destruované předměty (železné tyče, plechy, dráty, pružiny, traverzy, řetězy, šrouby, lana) a kombinuje je s dřevem, kamenem, sklem, betonem či textilem. Vznikají tak bohatě členité útvary s tajemstvím, téměř magické artefakty s množstvím osobních symbolů, mnohé z nich reflektují židovskou spiritualitu. Socha jako "místo pro člověka" je zároveň o člověku, který hledá bezpečné útočiště před nepřátelským světem. Ale i nejlepší úkryt se stává vězením - uzavřenost před světem je provázena ztrátou komunikace a samotou.

Výstava ve Východočeské galerii v Pardubicích je reprízou přehlídky konané v Západočeské galerii v Plzni a představuje průřez tvorbou z posledních 50 let, se zaměřením na objekty, modely realizací, reliéfy a kresby."


Východočeská galerie
Zámek 3
530 02 Pardubice

www.vcg.cz

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Aleš Veselý

26.05.2007 - 31.10.2007, Hrad Klenová

Aleš Veselý (1935) jeden z našich nejvýznamnějším sochařům 20. století. Na konci 50. let patřil k představitelům české abstrakce, v poslední době se věnuje monumentálním sochařským projektům, někdy zapojeným do konkrétní krajiny. Jeho nejčastěji používaným materiálem je kov a technikou svařování. Zajímá ho napětí hmot, působení elementárních sil, obsažených v materiálu. Na nádvoří hradu představí několik soch, druhá - důležitější část expozice bude umístěna v budově purkrabství, nově otevřené po rekonstrukci.


Galerie Klatovy/Klenová
Hrad Klenová
340 21 Janovice nad Úhlavou

www.gkk.cz
Otevírací doba:
duben, říjen: úterý-neděle, 10-16 hod.
květen, červen, září: úterý - neděle, 9-17 hod.
červenec, srpen: pondělí - neděle, 9-18 hod.

úterý 24. července 2007

Andy Warhol: Disaster Relics

19. července - 30. září 2007, Musseum Kampa

"Museum Kampa-Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje ve spolupráci s Andy Warhol Museum v Pittsburghu výstavu s názvem „Disaster relics: Selected prints“, na které budou prezentovány Warholovy tisky týkající se tématu katastrofy. Mnohé z těchto prací patří do série, jež byla vytvořena na počátku šedesátých let a reflektují Warholovo zaujetí smrtí a stejně tak jeho posedlostí „patnácti minutami slávy“. Některé z těchto prací dokumentují život slavných jako například portrét Jackie Kennedyové těsně před a těsně po atentátu na Kennedyho. Ostatní zaznamenávají život běžných lidí, jako například tisky inspirované rasovými nepokoji v Alabamě nebo automobilovými a leteckými nehodami."


Museum Kampa
Nadace Jana a Medy Mládkových
U Sovových mlýnů 503/2
118 00 Praha 1 – Malá Strana

www.museumkampa.cz
Otevřeno denně od 10 do 18 hodin

František Kupka - Piet Mondrian

17. května - 29. července 2007, Museum Kampa

"Společná výstava děl dvou velikánů jakými jsou František Kupka a Piet Mondrian umožní, aby si každý utvořil či doplnil názor na vývoj abstraktního umění. Do Musea Kampa bude zapůjčen soubor Mondrianových obrazů Gemeentemusea v Haagu a z některých významných zahraničních muzeí. Výstava se uskuteční v části Schulzova křídla Sovových mlýnů."


Museum Kampa
Nadace Jana a Medy Mládkových
U Sovových mlýnů 503/2
118 00 Praha 1 – Malá Strana

www.museumkampa.cz
Otevřeno denně od 10 do 18 hodin.

jan zrzavý (5.11.1890 – 12.10.1977)

25.05.2007 - 16.09.2007, Valdštejnská jízdárna

"Národní galerie jako dědička díla Jana Zrzavého připravila reprezentativní průřez celou jeho tvorbou. Současně jej pojala jako odezvu na současné zrzavovské bádání, kterému chyběla reálná prezentace.

Jan Zrzavý byl malířem, kreslířem, grafikem, ilustrátorem, scénografem i literátem.Významně ovlivnil vývoj českého moderního umění 20. století. Patřil do uměleckéhosdružení Sursum a skupiny Tvrdošíjní. S jeho dílem přišla tajemnost magického a poetického symbolismu. Jeho tvorba je jím cele prostoupena – v autostylizacích, portrétech a postavách, v náboženských i civilních tématech, imaginárních krajinách, krajinách domova, Bretaně, Itálie a Řecka a konečně i v ilustracích slavných děl světové literatury."


Národní galerie
Valdštejnská jízdárna
Valdštejnská 3
Praha 1 - Malá Strana

www.ngprague.cz
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

jindřich štyrský (1899 - 1942)

30. 05. 2007 - 09. 09. 2007, Dům u Kamenného zvonu

"Výstava Jindřicha Štyrského je prvou retrospektivou autora, který patří ke kmenovým osobnostem českého umění dvacátého století. Podává průřez jeho bohatým celoživotním dílem od raných let po závěrečné obrazy a koláže. Štyrského dílo, které je dnes velmi ceněné, prošlo rychlým vývojem, jenž zahrnuje všechny progresivní aspekty českého meziválečného umění od doznívajícího kubismu, přesvšechny progresivní aspekty českého meziválečného umění od doznívajícího kubismu, přes obrazové básně po vrcholný surrealismus.

Výstava je jedinečnou kulturní událostí, navazující na předcházející výstavu Toyen, již Galerie hlavního města Prahy představila v roce 2000. Je sestavena z mnoha domácích a zahraničních zápůjček (Francie, USA, Izrael, Rakousko, Švýcarsko).

Výstava představuje Štyrského jako komplexní osobnost, věnující se celé řadě oblastí: malbě, kolážím, fotografii, scénografii, poezii, životopisné literatuře, typografii a nejrůznějším edičním aktivitám.

Výstava vznikla ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Uměleckoprůmyslovým muzeem. Záštitu nad výstavou převzal primátor hlavního města Prahy Pavel Bém a velvyslanec Francouzské republiky v ČR Charles Fries.

K výstavě vydává nakladatelství Argo ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy obrazovou monografii autorů Lenky Bydžovské a Karla Srpa, která bude obsahovat cca 800 vyobrazení při rozsahu cca 550 tiskových stran, a knihu textů Jindřicha Štyrského."


Galerie hlavního města Prahy
Dům u Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13
Praha 1

www.ghmp.cz
Otevřeno denně 10-18 hodin

středa 11. července 2007

Ladislav Zívr (1909-1980)

Letohrádek královny Anny, 04.04.2007 - 19.08.2007

"Ladislav Zívr se do dějin českého moderního umění zapsal především jako jediný sochař proslulé Skupiny 42. Ovlivněn její civilizační poetikou vytvořil v letech 1942-1948 své nejlepší plastiky, většinou zobrazující lidskou postavu srůstající v jediný celek s přístrojem, symbolem moderní civilizace. Výstava ovšem představí průřez všemi obdobími Zívrovy sochařské tvorby. Od raného díla ovlivněného kubismem a vycházejícího z obdivu k Otto Gutfreundovi přes surrealistické a civilistní období po pozdní dílo, které vzešlo z inspirace dlouholetým studiem přírodních forem a procesů v odloučení v ateliéru ve Ždírci u Staré Paky."

Od výstavy jsem očekávala mnohem víc. Vidět Zívrovu tvorbu pohromadě bylo pro mne docela zklamáním. Jeho začátky byly úžasné, pokračovaní bylo však horší.

Letohrádek královny Anny
110 00 Praha 1 - Hrad

www.ngprague.cz
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Emil Filla (1882-1953)

Jízdárna Pražského hradu, 30.05.2007 - 31.10.2007

"Výstava představí Emila Fillu jako jednu z nejvýznamnějších osobností české a evropské kultury první poloviny 20. století. Základy výjimečnosti Filly spočívají jak v hodnotě jeho přínosu modernímu malířství, kresbě, koláži a plastice, tak i ve spojování těchto jednotlivých oblastí výtvarné tvorby s teorií umění a uměleckým školstvím a organizací uměleckého života. Fillovo dílo bylo založeno na řešení tvůrčích otázek a úkolů moderního umění, především expresionismu a kubismu, následně pak i dalších tendencí umění třicátých a čtyřicátých let, s reflexí sociálních a duchovních hnutí moderní doby. Na cestě k uplatnění a zhodnocení svých vlastních tvůrčích schopností a vizí Filla rozpoznal převratný význam děl Eduarda Muncha, Honoré Daumiera a Pabla Picassa, stejně jako rozpoznal význam nových objevů v dějinách a teorii umění. Fillovo dílo nalezlo své největší společenské uplatnění při utváření moderní kultury v Československé republice dvacátých a třicátých let. Obraně jejích ideálů Filla věnoval podstatnou část své tvorby a činnosti v době před a během okupace Českých zemí fašistickým Německem."


Jízdárna Pražského Hradu
110 00 Praha 1 – Hrad

www.ngprague.cz
Otevřeno denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin.