pondělí 28. května 2007

Neoficiální a figurkativní


Galerie Jaroslava Fragnera
31. května - 24. června 2007

Kdo byl na první Pecha kucha night, určitě si pamatuje přednášku Svatopluka Sládečka. Galerie Jaroslava Fragnera nyní připravila výstavu jeho ateliéru New work.

Vernisáž se uskuteční 30. května v 19.00

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské nám. 5a
Praha 1

www.gjk.cz
www.nework.cz

Otevřeno út - ne 10 - 18 hodin

neděle 20. května 2007

Tajnosti

Alice Nellis: Tajnosti (2007)

Julie je žena, která má zdánlivě úplně všechno. Pohledného, movitého manžela, prospívající a dospívající dceru, nenáročnou práci překladatelky, která překládá ne pro peníze, ale buď pro radost, a nebo prostě jen pro pocit, že pracuje, a nyní dokonce i nový, vysněný dům... Ale také má v sobě tajemství, které se v tomto jejím idylickém životě pomalu mění v časovanou bombu. Někdy však dobře časovaná bomba může svým výbuchem a "pročištěním terénu" přinést ten největší užitek a naopak idylický život může být tím největším neštěstím, které člověka postihne, aniž by si toho vůbec stačil povšimnout. Když ráno Julie náhodně zaslechne zprávu o smrti své oblíbené zpěvačky Niny Simone, a vzpomene si na dobu, kdy byla mladá a vše bylo o mnoho jednodušší, zcela iracionálně se rozhodne koupit si piano. A tato nesmyslná mise, která ji odvede od bezpečné denní rutiny (a zdánlivě také od důležitých rozhodnutí, před kterými Julie utíká), se stane jakousi novodobou odyssenou, ve které se Julii i celé její rodině změní od základu celý život.
"Pro mě ten film vypráví o hledání jistého bodu nula. Aby člověk mohl začít znovu, od nuly - to znamená s čistou hlavou a čistým svědomím, musí se nejdříve k té nule vrátit. Naše hlavní hrdinka tento bod nula hledá. Rozhodla se vyřešit svou budoucnost, ale zjišťuje, že pokud nedořeší svou minulost, jakákoli budoucnost je stejně předem odsouzená k polovičatosti," říká scenáristka a režisérka Alice Nellis.
"Je to tak hezký scénář, že když ho nemohu točit sám, chci u toho být aspoň jako producent," řekl o své účasti Jan Svěrák, který u projektu Tajnosti vystupuje v roli producenta.
Roli Julie vytváří zpěvačka, instrumentalistka, skladatelka a herečka Iva Bittová, jejího manžela hraje mezinárodně nejúspěšnější český herec posledního desetiletí Karel Roden, dceru Cecilii Martha Issová, jeden z nejvýraznějších hereckých talentů mladé generace. Objevem filmu slibuje být mladá muzikálová hvězda, Miloslav König, který hraje i v úspěšné muzikálu divadla TaFantastika Obraz Doriana Graye. Snímek Tajnosti znamená návrat do českého filmu pro Ivana Fraňka, rodáka z Plzně, který však žije v Paříží a jako herec se objevil v řade francouzských a italských filmů.


Velké kino
náměstí Práce 2511
Zlín

www.velkekino.cz
Premiéra
17. května 2007

Under the Blue Sky

David Eldridge: Pod modrým nebem
Režie: Michal Dočekal

"Teď je konec století. Lidi se ohlížejí a snaží pochopit, co jsme zač. To je přirozený. Je taková doba. Máme vzdělání a jsme zvyklí svět kolem sebe vysvětlovat. A učíme. Tak bychom z toho všeho měli mít větší rozum než všichni ostatní. Jde přece o nás. Co jsem udělal a co jsem neudělal. Co dělám a nedělám a taky jak se rozhodnu, že si to zapamatuju. Rozumíš mi? Tomu, co říkám? Cokoli jinýho je totiž naprostý popírání zodpovědnosti. Normální svinstvo. Tomu věřím já."

Hra o rozdílu mezi láskou a přátelstvím, o tom jak je slastné být poslouchán a vyslyšen a také o tom, že i učitelé si někdy neví rady.

Hrají: Ela Lehotská, David Švehlík, Magdaléna Sidonová, Igor Chmela, Jana Preissová, Igor Bareš


Divadlo Na Zábradlí
Anenské náměstí 5
115 33 Praha 1

www.nazabradli.cz
Česká premiéra: 10. ledna 2005

neděle 13. května 2007

Eva Kmentová

Hrad Klenová,
13.05.2007 - 31.10.2007

Sochařka Eva Kmentová (1928-1980) je klíčovou osobností českého umění druhé poloviny dvacátého století. Po obdobích ovlivněných kubismem, estetikou bruselského stylu a informelem našla svůj jedinečný sochařský jazyk, pro nějž je typické časté užití otisků a odlitků vlastního těla a nezvyklé materiály (papír). Prostřednictvím svých soch autorka vyjadřuje pocity ohrožení a pomíjivosti, tematizuje vlastní tělesnost a posléze i smrtelnost. Nemoc, se kterou zápolila po celá 70. léta, ukončila její cestu předčasně. K výstavě byl vydán obsáhlý katalog v nakladatelství Arbor vitae. Výstavu zahájí ředitel galerie, Mgr. Marcel Fišer, pozdrav pronese JUDr. Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti ČR, o díle promluví kurátor výstavy Dušan Brozman.


Galerie Klatovy / Klenová
Klenová 1
340 21 Janovice nad Úhlavou

www.gkk.cz

duben, říjen: úterý-neděle, 10-16 hod.
květen, červen, září: úterý - neděle, 9-17 hod.
červenec, srpen: pondělí - neděle, 9-18 hod.


čtvrtek 3. května 2007

hrubý domácí produkt

Městská knihovna,
4. 5. - 19. 8. 2007

"Vážení zákazníci,
je tu pro vás top-class last minute bonus mega šance! Úvěrová gold karta, hypotéka, kontrolní útržek, nevratná záloha s omezenou akontací, operativní leasing. Jak vám mohu pomoci? Mějte na zřeteli perspektivní rozhodování a stabilitu hodnoty vložených protředků. Jste plátcem DPH? Paušální zálohová platba s variabilním symbolem. Please log in for Multicash now!
Pobyt ve struktuře, kde racionalita je způsobem přežití, je údělem každého člověka. Úděl sice fatální, ale zároveň velmi inspirativní. Nezoufejte, neboť metajazyk umění nám naštěstí podává svůj záchranný kruh. Konečně něco, co je trochu mimo!

Derivát pro náročné:
Mnohdy už ani nejde o to, něco sdělovat. Nenuťme se tedy k tomu, abychom všemu stále rozuměli."

Aneb Krištof Kintera v úloze kurátora.


GHMP - Městská knihovna
Mariánské nám. 1
Praha 1

www.ghmp.cz
Otevřeno út - ne 10.00 - 18.00

úterý 1. května 2007

Walking on the Vltava

Julian Opie: Walking on the Vltava
Museum Kampa, 26. dubna - 24. června 2007

Julian Opie patří mezi přední umělce současnosti a jeho tvorba je známá i daleko za hranicemi. Narodil se v roce 1958 a nyní žije i pracuje v Londýně. Studoval na umělecké škole Goldsmith College of Art a již krátce poté vystavoval svá díla v Lisson Gallery a ICA v Londýně, v Groninger Museum, Kunstverein Köln a Fondation Cartier pour l’art contemporain, to vše během pouhých tří let. Jeho umělecká díla jsou k vidění v nejvýznamnějších sbírkách a muzeích po celém světě, včetně The Tate Modern a The National Portrait Gallery v Londýně, MOMA v New Yorku, MOMAT v Tokiu i ve Stedelijku v Amsterdamu. Umělecká tvorba Juliana Opieho představuje nový přístup k obrazům a formám, jenž reaguje na současný svět pomocí nových materiálů a médií.


Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2
118 00 Praha 1 – Malá Strana

www.museumkampa.cz

Otevřeno denně od 10 do 18 hodin