neděle 29. dubna 2007

Výročí Osmy

ČMVU, 6. 4. 2007 - 17. 6. 2007

ČMVU v Praze připravilo ke 100. výročí 1. výstavy OSMY prezentaci malířských děl Emila Filly, Bedřicha Feigla, Maxe Horba, Bohumila Kubišty, Otakara Kubína, Emila Pittermanna-Longena, Willyho Nowaka a Antonína Procházky. Jakkoli se dnes nelze pokusit o rekonstrukci této první výstavy, která signalizovala nástup výtvarné moderny v Čechách, ráda by se stala připomenutím této důležité události.


ČMV
Husova ul. 19-21
Praha 1

www.cmvu.cz
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

pátek 27. dubna 2007

Lovci lebek

Lovci lebek / Bolf, Rathouský, Skrepl, Typlt
Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy
18.03.2007 - 10.06.2007

Záměrem výstavy, která představuje tvorbu čtyř výrazných současných uměleckých individualit není tematizace malby ani její vyjmutí z kontextu českého umění, ale sledování určité tendence aktuální české malby, která se vyznačuje figurálními náměty, vychází z neoexpresionismu různé provenience (německé, anglické, americké, atp.) vnáší do malby obsesívní, existencionální a emocionální témata a není úzkostlivě závislá na předloze. Lubomír Typlt (*1975, žije v Berlíně) ve své tvorbě přináší zkušenosti z působení na Kunstakademie v Düsseldorfu, kde studoval v ateliérech M. Lüpertze, G. Merze a A. R. Pencka. Vladimír Skrepl (*1955, vedoucí ateliéru Malba II na AVU v Praze) rovněž v mnohém reaguje na tvorbu „Neue Wilde“ („Nových divokých“, uměleckého směru konce 70. a začátku 80. let v Německu). Jeho výlučná a silná pozice v českém kontextu ovšem spočívá v tom, že tematické a stylové hranice neustále překračuje, přičemž konstantami jeho tvorby jsou autenticita, neuchopitelnost a nepředvídatelnost. Josef Bolf (*1971, člen zaniklé skupiny Bezhlavý jezdec, finalista ceny Jindřicha Chalupeckého 2005) remixuje komiksová vyprávění i ilustrace k dětským knížkám i techniky užívané v práci s dětmi s vlastními představami a dosahuje virtuozity ve sdělení nejosobnějších emocí dotýkajících se autodestrukce a smrti. V obrazech Luďka Rathouského (*1975, člen umělecké skupiny Rafani) se v paradokumentární poloze objevují expresivní reflexe aktuální společenské situace i dění na umělecké scéně. V obrazech všech čtyř autorů lze sledovat vzájemné postavení kresby a malby, typické pro současný malířský projev. Obě média se na obrazové ploše projevují stejnou intenzitou a jedno není podřízeno druhému. Zároveň se projekt snaží kurátorsky propojit umělce, kteří přes zjevné styčné momenty v tvorbě pocházejí z poměrně rozdílného prostředí a dosud spolu nikdy nevystavovali. Společné je jim mimo jiné úsilí o neustálé hledání a překračování vlastních limitů. Podstatný je rovněž pokus o možné propojení podobných východisek odvozených ze dvou kulturních, historicky spjatých prostředí, českého a německého.


Galerie U Bílého jednorožce
náměstí Míru 149/I
339 01 Klatovy


www.gkk.cz

Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin

PUSH-UP 1-3

Roland Schimmelpfennig: PUSH-UP 1-3
Režie: Jiří Pokorný

Být nadřízeným, být mocným šéfem může být jen jeden z nich. Co všechno jsou schopni lidé jedné firmy udělat, do jakých sítí se zapletou (aby jiné sítě potrhali), jaké sexuální hrátky podstoupí (aby na ně vzápětí rychle zapomněli) a kolik internetových stránek vyhledají, jen aby dosáhli onoho vysněného vrcholu kariéry?

Hrají: Pavel Liška, Magdaléna Sidonová, Kristina Maděričová, Jiří Ornest, David Švehlík, Marie Spurná, Jorga Kotrbová a Ivan Voříšek.


Divadlo Na zábradlí
Anenské náměstí 5
115 33 Praha 1

www.nazabradli.cz
24. 6. 2003 - 27. 4. 2007

neděle 22. dubna 2007

Čestmír Suška: Rezavé květy

22. března -25. dubna 2007
Thámova hala, Praha 8, Karlín

Jako zašlé vánoční ozdoby prehistorických obrů nebo jejich šperky vypadají železné sochy Čestmíra Sušky. Ale ani odhalení skutečného materiálu skulptur - staré pivovarnické cisterny - není bez poezie. Obrovská tovární hala v pražském Karlíně je pro Suškovu aktuální výstavu nazvanou Rezavé květy tím nejpříhodnějším místem.

Skulptury Čestmíra Sušky na výstavě Rezavé květy dokonale souzní s prostorem bývalé tovární haly v Praze.

Člen někdejší slavné výtvarné skupiny Tvrdohlaví pracuje v posledních letech s autogenem a plazmovou pilou. Do zašlého povrchu již nefunkčních cisteren a také kovových nádob na plyn vyřezává vzory. Pravidelné, jako jsou potisky na ubrusech, romantické, jako výšivky na krojích, nebo nahodilé, jaké kreslí příroda do struktury šišek, vodních bublin nebo sněhových vloček.

Robustní tvar získává vizáž křehkého objektu, jakési železné krajky, která má vnitřní objem. Okraje ornamentů odhalují čistý kov, čistější, než je povrch nesoucí zbytky původních barev. Odkaz na někdejší "život" kdysi prakticky využívaných cisteren výborně souzní s prostorem bývalé výrobní haly.

Důležitější než různorodé vzory je prázdný prostor uvnitř a také stíny, které sochy vrhají. Oblé tvary někdejších cisteren zkreslují jinak pravidelné tvary na povrchu. Zdá se, že pohled diváka je lapen do sítě opakujících se tvarů, která se napíná a prohýbá s každým učiněným krokem.

Suška v Karlíně vystavuje také mozaiky sestavené z vyříznutých částí cisteren. Skládá je na podlaze do vzorů jako dlaždice. Vytváří také "grafiky". Na papírech jsou obtisklé kovové výřezky. Jejich obrysy nakreslila rez, jako by autor nechal papír s plíšky venku na dešti.

Pětapadesátiletý Čestmír Suška, který je také divadelním režisérem, scenáristou a pořadatelem výtvarných sympozií, se k objektům z cisteren dostal při stáži v USA. Podobné obří skulptury předtím vyřezával z poražených stromů.

Výstava v Karlíně patří k tomu nejlepšímu, co je v současnosti v Praze k vidění. Je to dokonalá instalace originálních a přesto velmi klasických soch.


Výstava je otevřena každý den od 14 do 19 hodin.
Přejato z www.ihned.cz

čtvrtek 19. dubna 2007

Výstava A.V. v Plzni

26. dubna bude v Západočeské galerii v Plzni (výstavní síň Masné krámy) otevřena výstava Aleše Veselého. Výstava potrvá do 17. června a poté bude v částečně pozměněné podobě převezena do Východočeské galerie v Pardubicích (Zámek), kde bude ke shlédnutí od 4. července do 23. září.

středa 18. dubna 2007

Orbis Pictus

Interaktivní expozice koncipo- vaná Petrem Niklem, jejíž obdobu ale nabízela již Hnízda her (Galerie Rudolfinum 2000) a Nástroje otevřených her (Východočeská galerie 2006). Na této výstavě je ale autorů daleko více: Milan Cais, Luboš Fidler, Ivan Havlíček, Martin Janíček, Jaroslav Kořán, Petr Lorenc, Jiří Melzer, Petr Nikl, Ondřej Smeykal, Václav Smolka, Čestmír Suška, Zdeňek Šmíd, Miloš Vojtěchovský.

Expozice ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie velmi dobře obsadila nádvoří Českého muzea hudby.

Součástí výstavy je zajímavý doprovodný program.

Výstava potrvá od 15. března do 30. dubna 2007

České muzeum hudby
Karmelitská 2/4
Praha 1

www.nm.cz

otevřeno mimo úterý 10.00 - 18.00

úterý 3. dubna 2007

Oko nad Prahou

Galerie Klementinum
29. března – 31. května 2007

Ohlédnutí za mezinárodní architektonickou soutěží na podobu nové budovy Národní knihovny České republiky přináší výstava Oko nad Prahou. Expozice, která bude v Galerii Klementinum otevřena do 31. května, je veřejnosti přístupná zdarma a prezentuje všech 355 soutěžních návrhů. Na výstavních panelech jsou instalovány stovky výkresů, fotografií modelů i počítačových vizualizací, které návštěvníkům umožňují porovnat nejrůznější vize architektů a architektonických týmů z celého světa.

Závěr výstavy je věnován osmi finalistům, jejichž práce jsou představeny v širším měřítku včetně samotných modelů. Největší prostor je věnován projektu vítěznému, který zpracoval tým britské kanceláře Future Systems pod vedením architekta českého původu Jana Kaplického. Neschází zde ani model budoucí budovy Národní knihovny, jenž je zasazen do modelu Letenské pláně; ten sloužil porotě jako pomůcka při hodnocení soutěžních návrhů.

Výstava je doplněna projekcí dokumentu, který mapuje průběh celé soutěže. V galerii se rovněž promítá dokumentární film Profil, který filmová producentka Eliška Fuchsová a režisér Jakub Wagner natočili v koprodukci s Českou televizí a firmou Sipral. Jde o portrét architekta Jana Kaplického.


Galerie Klementinum
Klementinum 190
110 00 Praha 1

www.nkp.cz

Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 19 hod

Staří mistři

Thomas Bernhard: Staří mistři
Režie: Dušan D. Pařízek
Dramatizace: Svatopluk Jelínek, Dušan D. Pařízek
Hudební prolog a epilog: Roman Zach

Dva starci a jejich šarvátky ve vídeňském Kunsthistorickém muzeu. Jeden - neúspěšný žadatel o místo policisty, kterému nezbylo než to zkusit na místě zřízence muzea („uniforma jako uniforma“), druhý - vytrvalý návštěvník, který již třicet let dochází obden do Bordoneho sálu rozjímat před Tintorettovým obrazem Muže s bílým plnovousem.

Vztah nerudného uživatele kulturně-vzdělávacích zařízení ke světu, světlu a kulturně-vzdělávacím zařízením odhaluje víc než podstatu umění: je zprávou o stavu duše na konci jednoho dlouhého života.

Hraji: Karel Roden a Marian Roden


Divadlo Komedie
Jungmannova 1
110 00 Praha 1

www.prakomdiv.cz
Česká premiéra 4. 6. 2004

Absolvent

Mike Nichols: The Graduate (1967)

Benjamin Braddock (Dustin Hoffman) je čerstvým ABSOLVENTEM vysoké školy. Na jeho počest mu uspořádají rodiče velkou párty. Pozdě v noci poprosí Bena atraktivní paní Robinsonová (Anne Bancroft), zda by ji neodvezl domů. Tam se pokusí nesmělého mladíka svést, bohužel je při tom vyrušena svým mužem ... Paní Robinsonová se ale tak lehce nevzdává a nakonec Ben podlehne jejímu šarmu. Vášnivá milostná aféra začíná. Jednoho dne se však Ben na přání svých rodičů vyjde s krásnou dcerou paní Robinsonové, Elaine (Katharine Ross). Tento večer má ale své následky: Elaine a Ben se do sebe zamilují a paní Robinsonová nechává naplno propuknout svou žárlivost... Film ABSOLVENT se stává kultovním také díky skvělému soundtracku Simona & Garfunkela s nezapomenutelnou písní Mrs. Robinson.


Lidové Noviny - DVD edice Světový film