sobota 24. února 2007

Přednáška o architektuře

New Work, Svatopluk Sládeček: Bouda, figurka a reliéf
1. března 2007 v 19:30, Hlavní nádraží v Praze (kulturní sál)


Svatopluk Sládeček patří mezi velmi originální architekty. Jeho architektura, kterou sám nazývá Figurativní se vyznačuje velmi svébytnou formou, figurou, figurkou.

Svatopluk Sládeček se narodil v roce 1969 ve Zlíně. Studoval VŠUP, první rok průmyslový design a poté architekturu. Studia dokončil 1994. Už na škole v roce 1991 založil s třemi kolegy studio New Work. Architekt Svatopluk Sládeček je jediným, kdo v ateliéru zůstal z původních členů. V současné době studio New Work působí ve složení Svatopluk Sládeček, Daniela Babíčková, Alice Šimečková, Petra Vašková a Pavel Velecký. V letech 1998 a 2005 obdržel atelier čestné uznání GP OA za budovy Radnice v Šarovech a Rozhlednu na Brdu, v roce 2003 cenu GP OA za interier vily v Kroměříži. Mezi další realizace patří např. rodinný dům v Rajhradě oceněný nakl. Bertelsman jako dům roku 2004, multifunkčí dům v proluce na Nám. Míru ve Zlíně, zástavba proluky ul.Hradební, Františkánské a Krátké v Uh. Hradišti. V roce 2005 uskutečnil atelier New Work ve spolupráci s KGVU Zlín výstavu Figurkativní architektura pro začátečníky.

Děkujeme, že kouříte

Jason Reitman: Thank You for Smoking (2005)

Nick Naylor (Aaron Eckhart známý z filmu Erin Brockovich) pracuje v tabákové firmě jako specialista na komunikaci s veřejností. Jeho úkolem je vyzdvihovat kladné stránky kouření (nebo je vytvářet?). Je vtipný, výmluvný a odzbrojující, takže ho odpůrci kouření přirovnávají k samotnému Ďáblovi – je schopen vyvrátit každý argument a otočit ho ve svůj prospěch. Nickovi nejlepší přátelé jsou právník zbrojařské firmy a lobbistka producentů alkoholu. Trio je známé jako OSS (Obchodníci Se Smrtí).
Ale časy se mění a je jasné, že PR mašinérie tabákových firem brzy narazí na zjevnou a stále jasněji prokazatelnou souvislost mezi kouřením a smrtí. Kovboj s cigaretou je na tom zkrátka špatně a Nick by také chtěl být lepším vzorem pro svého syna. Ale bude mít těžké, když má přednášet před jeho třídou na téma Co dělá tvůj otec?
Nick navazuje poměr s nevyzpytatelnou reportérkou (Katie Holmes). Jeho situace se dále komplikuje, když mu kdosi vyhrožuje únosem a terapií pomocí nikotinových náplastí. Blíží se totiž jeden z rozhodujících okamžiků jeho kariéry. Má zastupovat tabákové firmy před Senátem USA při projednávání návrhu nového protikuřáckého zákona.


Bio Oko
Františka Křížka 15
170 00 Praha 7

www.biooko.cz

pátek 23. února 2007

Tradiční řemesla Maghrebu

Maghreb je území zasahující do několika států na severu Sahary, západně od Nilu. Na místním trhu můžete doslova ohmatat výrobky tradičních řemesel - mj. košíkářů, tkalců, šperkařů, hrnčířů, v kavárně přičichnete k několika typickým kořením.

Výstava, vzniklá v rámci cyklu afrických minivýstav, je doprovázena podrobným textem, vysvětlujícím např. řazení obchodníků na trhu a velkoformátovými fotografiemi.

19.10.2006–1.4.2007
Náprstkovo muzeum
Betlémské náměstí 1
110 00, Praha 1

www.nm.cz/naprstkovo-muzeum
otevřeno: Út-Ne 10.00-18.00

Mizející Jemen

"Expedice etnografa Pavla Kumpána a arabisty Vlastimila Nováka do Jemenu dokumentovala současný stav památek, etnografický vývoj i globalizační změny v pohoří Haráz a Bura, v odlehlé oblasti Hadramautu (Wádí Amd, Wádí Duán) a v hraniční oblasti Mahra, obývané vesměs Beduíny a původním obyvatelstvem kmenů Mahrí.
Výstava si klade za cíl přiblížit prostřednictvím fotografií i trojrozměrných předmětů Jemen jako zemi bohatou na památky, v horách intaktní svým etnografickým charakterem, leč oblast křehkou a zranitelnou masivními globalizačními vlivy."

11.1.-11.3.2007
Náprstkovo muzeum
Betlémské náměstí 1
110 00, Praha 1

www.nm.cz/naprstkovo-muzeum
otevřeno: Út-Ne 10.00-18.00

čtvrtek 22. února 2007

Goyovy přízraky

Miloš Forman: Goya's Ghosts (2006)

Příběh se odehrává v roce 1792, kdy Goya nastoupil na španělský královský dvůr jako dvorní malíř. Je založen na vztahu Goyi a jeho múzy Ines. Třetí zásadní postavou velkého dramatu je Goyův přítel, katolický mnich Lorenzo. V časech, kdy se Evropou jako morová nákaza šířila francouzská revoluce, posílila katolická církev ve Španělsku svou moc znovuobnovením inkvizice, což mělo zastrašit obyvatelstvo toužící po revoluci a absolutní nezávislosti na jakékoliv despotické autoritě. Velký zlom v Goyově životě nastane, když je Ines obviněna z kacířství a po vykonstruovaném procesu na mnoho let uvězněna. Za vším stojí lstivý Goyův přítel Lorenzo, jehož city vůči Ines nebyly opětovány. Po mnoha letech se Goya seznamuje s dalším potenciálním objektem pro realizaci svého talentu, mladičkou prostitutkou Alicií. Až později zjistí, že je to dcera Ines. Goya se dozvídá o znásilnění a pravdu o otci Alicii.... Lorenzovi. Malíře Francisca Goyu, považovaného dnes za praotce moderního umění ztvárnil ve filmu Stellan Skarsgard (Piráti z Karibiku)), katolického mnicha Lorenza si zahrál Javier Bardem (Hlas Moře, Collateral), zatímco Natalie Portman (Na dotek) si zahrála dvojroli; Goyovu múzu Ines a taktéž mladou dívku Aliciu. Producentem filmu je Saul Zaentz, který už s Formanem spolupracoval na oscarových filmech Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem.


Bio Oko
Františka Křížka 15
170 00 Praha 7

www.biooko.cz

neděle 18. února 2007

Pecha Kucha Night v Praze

Pecha Kucha Night dorazí do Prahy. Neotřelá akce poskytuje prostor pro pravidelné setkávání architektů, designérů, výtvarníků a kreativních tvůrců z mnoha dalších oborů. Široké veřejnosti nabízí přehled o nejaktuálnějším dění v uměleckých ateliérech.

Princip je jednoduchý. Během večera vystoupí 14 autorů. Každý promítne dvacet obrázků, na jejichž prezentaci má pouhých dvacet vteřin. Neúprosný časový limit přeje hbitým a vtipným řečníkům, divákům zase slibuje poutavý sprint výtvarnou scénou. Navíc jsou přednášky obvykle jen předkrmem dlouhého, zajímavého večera.

Jestliže obvyklou náplň vašeho pracovního dne tvoří sledování či vytváření prezentací, tím posledním, co byste chtěli dělat ve volném čase, je sedět před projekčním plátnem a sledovat další prezentace. Přesto nápad, který uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham, funguje skvěle. Za čtyři roky se rozšířil do úctyhodných 34 zemí světa a například v Londýně bývají vstupenky zpravidla rozebrány během několika hodin.

V pražském kině Aero se bude v tomto roce konat Pecha Kucha Night celkem pětkrát. Na té premiérové se představí třeba vizuální aktivista Federico Diaz, tvůrce graffiti a streatartu Jan Kaláb, čerstvá držitelka Chaloupeckého ceny Barbora Klímová nebo nepřehlédnutelní mladí designéři Maxim Velčovský a Jakub Berdych.

Architektonickou obec zastoupí mimo jiné průkopník ekologické architektury Petr Suske, Jaroslav Wertig z ateliéru A69, jehož realizace jsou pravidelně nominovány v prestižních soutěžích a který navíc ve zdejších poměrech vyniká originalitou prezentace, nebo Ivan Palacký, který kromě sledování horkých trendů v architektuře věnuje spoustu času dolování zvuků z pletacího stroje pro své hudební projekty.


Kino Aero
Biskupcova 31
130 00 Praha 3

www.kinoaero.cz
20. 2. 2007 od 20:20 hodin

sobota 17. února 2007

Poslední skotský král

Kevin Macdonald: The Last King of Scotland (2006)

Film natočený dle skutečných událostí v Ugandě sedmdesátých let minulého století. Hlavní postavou je právě vystudovaný skotský lékař Nicolas Garrigan. Mladý, ambiciózní a optimitický se krátce po příjezdu do humanitární nemocnice stává osobním lékařem nového prezidenta. Okouzlen prezidentovým charisma dlouho vidí jen jeho kladnou stránku. A pak je zničehonic pozdě a výsledkem je přes 300.000 mrtvých.

Určitě by bylo velmi jednoduché Garrigana odsoudit, přínosnější ale je zamyslet se a pokud možno poučit. Chybou nebylo přijetí nabídky, ani pochopitelné odmítnutí spolupráce s Brity, ale postupná ztráta kritického myšlení pramenící z nedostatku (a posléze ignorování) nezávislých zdrojů a jejich nahrazení vírou a myšlením selektivním jako řešení rozhodování za nejistoty. Další závažnou chybou je podcenění - současné situace a možného vývoje i vlastního postavení a konečně i prezidenta. Nejedná se tedy o jednu fatální chybu, ale o jejich postupné (bohužel logické) řetězení, které ale fatální důsledky má.

Právě logičnost řetězení chyb bohužel naznačuje nejpravděpodobnější reakce každého z nás. A nemusíme proto jezdit do Ugandy.


Kino Světozor
Vodičkova 41
Praha 1

www.kinosvetozor.cz

Kniha rekordů Šutky

Aleksandar Manič: Shutka Book of Records

Kusturicovsky laděné příběhy a hudba z Cabiriiných nocí Federica Felliniho se slévají v energií nabitý zážitek připomínající jízdu na kolotoči. Šutka je největší romská osada na Balkáně. Alespoň podle slov tamějšího rybáře, který je hlavním protagonistou dokumentu natočeného v koprodukci s Českou televizí a především průvodcem po šutských uličkách, kde v každé z nich najdeme minimálně jednoho místního, ne–li dokonce světového šampióna, lhostejno v čem. Důležité je, že ve svou výjimečnost věří a že je lidé uznávají.

Film je především zábavnou cestou za neuvěřitelnými disciplínami, osudy a hlavně rekordy, na které nenarazíte nikde jinde na světě. V rozbujelém společenství se najde místo pro vyznavače nejrůznějších náboženství, sportů nebo svérázných hudebních stylů. Najdete tu derviše, který se umí přemisťovat v prostoru, souboje cvičených hus, vymítače upírů, místní televizní stanici i hudební průmysl, kterému šlape na paty místní hudební pirát. Zlí duchové jsou vymýtáni ohněm nebo pouhou silou vůle a populární písně jsou skládány za méně než 15 minut. Bůh miluje Šutku, neboť zde je uctíván nejvíce na světě. Šutku nehledejte na mapě - je to stav mysli.

Film získal Diváckou cenu festivalu Jeden svět 2006 a byl vybrán jako zahajovací film festivalu Finále Plzeň 2006. Dále získal cenu srbské kritiky jako nejlepší srbský film roku.


Bio Oko
Františka Křížka 15
170 00 Praha 7

www.biooko.cz

pondělí 12. února 2007

WOW!

V pražském centru se objevila nová kavárna, nese název Café WOW. To WOW zažijete opravdu na vlastní kůži. Café značky Illy je servírováno klasickým stylem - na tácku a vodou a sušenkou, samozřejmostí je možnost výběru mezi normálním a hnědým cukrem. Za okusení stojí zvláště Cappucino, jeho pěna je vynikajícně našleháná, no prostě WOW. Jídelní lístek nabízí snídaně, bar menu, něco pro vegetariány, domácí těstoviny, saláty, sendviče i moderní kuchyni - u těstovin a salátu si pak můžete obednat i malé porce, což v řadě restaurací stále ještě není zvykem.

Neváhejte a běžte ochutnat! Café mají jedno z nejlepších v Praze.


Café WOW - bar & restaurant
Kozí 5
110 00 Praha 1

www.cafewow.cz
Otevírací doba:
Po-Čt: 08:00 - 24:00
Pa: 08:00 - 02:00
So: 10:00 - 02:00
Ne: 10:00 - 24:00

neděle 11. února 2007

Nauka o snech

Michel Gondry: La Science des reves (2005)

"Stéphane Miroux přichází do Paříže za prací do společnosti, která vyrábí kalendáře. Každodenní monotónní život kompenzuje svými sny. Před kamerami z lepenky si inscenuje vymyšlený televizní pořad o snech. Jednoho dne se seznámí se sousedkou Stéphanie, do které se zamiluje. Zpočátku je Stéphanie výstřednostmi tohoto podivuhodného muže okouzlená, ale pak z něj dostane strach a odmítá ho. Stéphane neví, jak ji má svést, a tak hledá řešení tam, kde kraluje představivost..."

Zamilovaných filmů jsem moc neviděl, ale tento má silné stránky jinde, než v dějové zápletce. Únik do snů, umožňující originální výtvarné pojetí, bohužel nebyl podložen delší úvahou a výsledkem je velmi hezký, ale docela cukrkandlový film. Na druhou stranu, je to zamilovaný film, jehož osvěžující nadstavbou je křehké výtvarné pojetí.


Kino Světozor
Vodičkova 41
Praha 1

www.kinosvetozor.cz

sobota 10. února 2007

Pan Kolpert

David Gieselmann: Pan Kolpert
Režie: Jiří Pokorný

Kdyby pan Kolpert byl někým výjimečným, měl by šanci přežít. Ale bohužel ani jeho nudnost není extrémní. A čím se má zabavit dobře situovaný, se sebou i okolním světem spokojený pár středních let? Pozvat si jiný, stejně dobře situovaný a se sebou i s okolním světem spokojený manželský pár. Jenže pan Kolpert je všudypřítomný. Komedie o jedné všední večeři s teplou pizzou a výtečným tiramisu, v jejímž závěru mrzne smích na rtech. Nejen divákům.

Hrají: Petra Špalková, Natálie Drabiščáková, Igor Chmela, David Švehlík a Saša Rašilov


Divadlo Na zábradlí
Anenské náměstí 5
115 33 Praha 1

www.nazabradli.cz
22. 5. 2003 - dosud

sobota 3. února 2007

Životy těch druhých

Florian Henckel-Donnersmarck: Das Leben der Anderen, 2006

"Ti druzí, to jsou ti, co se jim nedá a nesmí věřit, jež je naopak nutné pozorovat a špehovat - v zájmu bezpečnosti státu. Náčelník Wiesler dostane od Státní bezpečnosti úkol dohlížet na státními institucemi uznávaného dramatika Georga Dreymanna a jeho přítelkyni Christu-Mariu Sielandovou, známou herečku."

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl.

Kino Světozor
Vodičkova 41,
Praha 1

www.kinosvetozor.cz

Café Savoy

Nejlepší pražskou kavárnou, jak kvalitou servisu, tak servírovaných pochutin samotných, je bezesporu Café Savoy. Kavárna patří do řetězce ambiente což je již samo o sobě synonymen pro určitou kvalitu. Doporučuji okusit především snídaňové menu, ať již anglické, francouzské či bio, taktéž káva značky Lamborghini je vynikající a o dortících ani nemluvě.


Café Savoy
Vítězná 5
150 00 Praha 5

www.ambi.cz
Otevírací doba:
Po-Pá: 8:00 - 22:30
So-Ne: 9:00 - 22:30

Zdeněk Beran: Retrospektiva


Od 2. února 2007 do 8. dubna 2007 se ve Veletržním paláci koná retrospektivní výstava Zdeňka Berana.

Zdeněk Beran (nar. 1937) patří k výrazným umělcům české výtvarné scény. V letech 1956–1962 studoval na AVU v Praze v ateliéru prof. Vladimíra Sychry. Byl členem skupiny umělců, kteří si říkali Somráci a zúčastňovali se neoficiálních Konfrontací, kde se v roce 1960 formoval tzv. český informel. Od druhé poloviny šedesátých let se v jeho tvorbě prosazovaly figurativní prvky. V letech 1970–1971 vznikl rozsáhlý objekt Rehabilitační oddělení Dr. Dr., jehož část je umístěna ve stálé expozici umění 19., 20. a 21. století ve Veletržním paláci. Retrospektivní výstava představuje veškeré polohy umělcovy tvorby.


Národní galerie v Praze - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7 - Holešovice

www.ngprague.cz
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Shomei Tomatsu: Kůže národa


Od 11. ledna 2007 do 15. dubna 2007 je v Rudolfinu ke shlédnutí rozsáhlá retrospektiva japonského fotografa Shomei Tomatsu (1930, Nagoja). Výstavaje prvním celkovým průřezem umělcovým dílem a svědčí jak o jeho postavení v rámci japonské poválečné avantgardy, tak i o jeho roli ve vývoji moderní japonské fotografie. Na přibližně 260 černobílých a barevných fotografiích představuje výstava všechny hlavní skupiny Tomatsuových děl, například „Nagasaki 11.02“ – otřesnou výpověď o následcích výbuchu atomové bomby a o životě těch, kteří přežili – nebo „Chewing Gum and Chocolate“, která je jeho prvním pokusem zachytit dalekosáhlou amerikanizaci poválečného Japonska charakterizovanou kontrastem přítomnosti americké armády na straně jedné a vlivem americké pop kultury na straně druhé.
Se Shomei Tomatsuem se přenášíme z tradičního Japonska do Japonska hospodářského úspěchu, v němž probíhají ekonomické, politické i kulturní změny. Otec moderní japonské fotografie, jeden z nejvýmluvnějších japonských umělců posledního půlstoletí, ovlivnil tvorbu Nobuyoshi Arakiho a Daido Moriyamy stejně jako později Seiichi Furuyy, Takashi Hommy a Yoshiko Seina.

Výstavu připravilo San Francisco Museum of Modern Art a Japan Society. Kurátory výstavy jsou Sandra S. Phillips a Leon Rubinfien. K výstavě vychází obsáhlý katalog.


Galerie Rudolfinum
Alšovo nábřeží 12
110 01 Praha 1

www.galerierudolfinum.cz
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin

pátek 2. února 2007

Robert Walser - Jakob von Gunten

Deníkový román z roku 1909, psaný chovancem vzdělávacího ústavu Benjamenta, je překvapivě současným. Jakob přichází do ústavu dobrovolně, aby poznal, jak říká, život od základů. Touží být roztomilou, zakulacenou nulou. Nechce se stát součástí honby za vnějškovým uznáním, muset se stýkat a přetvařovat před lidmi na stejné nebo vyšší společenské úrovni. Být nula znamená volnost a nebezpečnou svobodu jednat a myslet.

Robert Walser: Jakob von Gunten, Opus, 2005. První české vydání.

www.opus.medilek.net

čtvrtek 1. února 2007

Noc tribádek

Per Olov Enquist: Noc tribádek

režie: Matěj T. Růžička
scéna a kostýmy: Kateřina Bláhová
light design: Bob Racek

V rámci minifestivalu "Ostrava v Dlouhé Celetné" byla uvedena i hra současného švédského autora z roku 1976. Pojetím vizuálně založeným na světlech, minimální černé dekoraci a světlých kostýmech, stejně jako na bravurním využití holého jeviště bez šál a výkrytů přenechal režisér hercům veškerou divadelní aktivitu. A ti toho dokázali využít. Můžeme tak sledovat postupný přeliv sil mezi třemi hlavními postavami i určité nucené smíření.

Hra nebyla nijak zjevně aktualizovaná, soustředila se na autorem míněné vyznění. To není výtka ale v tomto případě naopak pochvala. Zhruba třicet diváků mohlo sledovat řádově lepší inscenaci, než bylo např. vyprodané Langhoffovo Zhanobení v rámci festivalu německého divadla.

Divadlo Aréna
www.divadloarena.cz