pátek 29. prosince 2006

Kulturní bilancování

S přibližujícím se koncem roku má téměř každý z nás snahu bilancovat uplynulé události. Ne jinak je tomu u redaktorů kulturních rubrik. Tu jsou některé z bilancujících článků o uběhlých událostech v letošním (loňském) výtvarném umění a kultuře všeobecně.

Hospodářské noviny / Magdalena Čechlovská
Aktuálně.cz /Radek Wohlmut

Aktuálně.cz /kul

čtvrtek 28. prosince 2006

Egon Bondy - Šaman

"Jedna z nejznámějších a vedle Invalidních sourozenců asi jedna z nejvíce ceněných Bondyho próz (samizdatově poprvé roku 1976) je vybudována na reáliích pravěké, neolitické společnosti, jíž však prorůstají prvky soudobého policejního „komunistického" státu. Na osudech stárnoucího „šamana", tedy jakéhosi duchovního vůdce tlupy, se odráží pervertovanost doby: kompromisnictví, zvůle mocných, manipulace lidmi, snaha přežít na úkor bližního: „ďáblův svět", v němž již není naděje na obrat k lepšímu, na východisko, na uchování morálních hodnot. Již I. M. Jirous kdysi poukázal na skutečnost, že ústřední postava je stylizovaným autorovým autoportrétem, v němž se sebeobžaloba mísí s apologií. Šaman je mj. jednou z mála Bondyho próz, doplněných též ad hoc psaným cyklem básní, tedy dílem, v němž je překračován rozpor mezi „didaktickou" epikou a „autokonfesní" lyrikou. Dílo vychází poprvé v nezkrácené, necenzurované podobě."

Při povánočním dokupování neobdržených titulů jsem náhodou objevil i toto nové vydání. Šaman je bezesporu vynikající kniha, provokativní, inspirativní. Šamanovy obřady i jejich "logika" mě konfrontačně připoměly Váchala ale hlavně později upozornily na cestu ve vnímání Artauda a jeho divadla krutosti.


Egon Bondy: Šaman, Filip Tomáš - Akropolis, 2006

Roland Barthes - Mytologie

"Mytologie jsou jedním z nejvýznamnějších Barthesových děl. Úvodní část tvoří řada krátkých a snad až překvapivě zábavných, ovšem mimořádně dobře propracovaných úvah o některých dobových aspektech konzumní společnosti (wrestling, astrologie, kuchařské recepty v časopisech); druhá část je pokusem zasadit tyto texty do obecnějšího teoretického rámce. Je pozoruhodná mimo jiné tím, že jde o jeden z prvních pokusů o aplikaci sémiologického přístupu na konkrétní kulturní jevy (v tomto ohledu bude mít Barthes nesčetné množství následovníků v oblasti teorie kultury, literární teorie, ale i politologie nebo třeba gender studies). Mytologie zásadním způsobem přispěly k proměně francouzské intelektuální scény ve druhé polovině 20. století: jsou jedním z prvních projevů nástupu nového způsobu uvažování, které se vzdá fenomenologické a existencialistiké orientace (Sartre, Camus, Merleau-Ponty) ve prospěch strukturální a synchronní analýzy dějinných i aktuálních jevů (Foucault, Althusser, Derrida aj.)."

Vzhledem k roku vydání trochu opožděný tip, ale i po více než roce mě kniha stále podněcuje. První část je psána lehkou formou a dá se číst kdykoli a kdekoli, druhá již vyžaduje klidné večery.


Roland Barthes: Mytologie, Dokořán, 2004

sobota 23. prosince 2006

Robert Schad - Ocel a čas

"Robert Schad (nar. 1953), současný německý sochař žijící od roku 2000 ve Francii, pracuje výhradně s ocelí. Mnohé Schadovy monumentální realizace zdobí veřejná prostranství v Německu, i mimo Evropu. Abstraktní plastiky, které působí jako odlehčené, do prostoru rozvinuté dynamické kresby, vytváří z masivních čtyřhranných kovových tyčí. Lámané zakřivené linie „trojrozměrných kreseb“ vyjadřují tělesné pocity a zároveň definují a rytmicky člení prostor, ve kterém jsou umístěny. Výstava představí výběr novějších ocelových plastik a kreseb."

Objekty působí jinak zblízka a jinak s odstupem, ale vždy silně a velmi hravě. Zkuste si najít v soše "okénko" a podívat se dovnitř. Možná také budete mít pocit, že se nedíváte do sochy, ale do jakéhosi zrcadlového bludiště, kde se váš pohled láme do všech možných směrů a vy nevíte kde skončí.


Národní galerie v Praze - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7 - Holešovice

08.12.2006 - 11.02.2007
ochoz a respirium 5. patra

www.ngprague.cz
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

čtvrtek 21. prosince 2006

Ředitelé

Daniel Besse: Ředitelé
Režie: Mária Záchenská
Dramaturgie: Zdeněk Janáček

Současná francouzská komedie z prostředí vrcholného managmentu. Příběh šesti špičkových manažérů, kteří společně pracují na lukrativní zakázce zbrojního průmyslu odkrývá jejich skutečné ambice, morálku a svědomí i schopnost manipulovat či být manipulován.

Hrají: David Švehlík, Igor Chmela, Josef Polášek, Kristina Maděričová, Vladimír Marek, Miloslav Mejzlík, Natálie Drabiščáková a další.


Divadlo Na zábradlí
Anenské náměstí 5
115 33 Praha 1

www.nazabradli.cz
21.12.2006 - dosud

středa 20. prosince 2006

Východní umění - západní umění

V pražském Goethe-Institutu se ve dnech 12. a 13. ledna uskuteční konference (německy, česky, slovensky se simultánním tlumočením) na téma recepce východoevropského umění v západní Evropě od 60. let do dneška. Úvodní přednášku bude mít Hans-Peter Riese , kritik umění Frankfurter Allgemeine zeitung.
První diskuze se zaměří na postavení východoevropského umění na Západě od 60. let do roku 1989, ve stínu pojmů „západního umění“ a „studené války“ (Dr. Zdeněk Felix, Berlín, bývalý ředitel Hamburských Deichtorhallen, Matthias Flügge, Akademie výtvarných umění Berlín a Jiří Ševčík, Akademie výtvarných umění Praha; moderátorem bude Dušan Brozman, kurátor a kunsthistorik, Praha.
Druhá diskuze se bude zabývat současnou situací „rozšířené Evropy“ určovanou napětím mezi svobodou, globalizací a trhem (Marius Babias, publicista a kurátor, Berlín, Mária Hlavajová, ředitelka BAK, basis voor actuele kunst, Utrecht a Dr. Barbara Steiner, ředitelka Galerie pro současné umění v Lipsku. Moderace: Dr. Ursula Zeller (ifa Stuttgart).

Program:
pátek, 12. ledna:
15:00 zahajovací přednáška Hans-Peter Riese
16:15 – 18:30 1. panelová diskuze
sobota, 13. ledna:
10:30 – 12:30 2. panelová diskuze

http://www.goethe.de

Artist for Tichý – Tichý for Artists

Po Moravské galerii v Brně a Východočeské galerii v Pardubicích je od 9. prosince 2006 do 25. února 2007 výstava Artist for Tichý – Tichý for Artists prezentována v Museu moderního umění v německém Pasově.

Jde o další zastavení rozsáhlého výstavního projektu, který putuje po různých místech evropských a v brzké době snad i mimoevropských. Projekt je „work in progress“, kdy na každém místě je vystavena modifikace výstavy ušitá na míru konktétní instituci. Na výstavě jsou zastoupeni tito umělci: Zbyněk Baladrán, Peter Beard, Anna & Bernhard Blume, Polly Borland, Bazon Brock, Daniele Buetti, Rabea Eipperle, Eva & Adele, Peter Fischli & David Weiss, Günther Förg, Katharina Grosse, Georg Herold, Jonathan Meese, Klaus Mettig, Ernesto Neto, Walter Niedermayr, Arno Nollen, Michael Nyman, Ralf Peters, Peter Piller, Arnulf Rainer, Pamela Rosenkranz, Thomas Ruff, Karin Sander, Adrian Schiess, Stefanie Schneider, Bernhard Schobinger, Katharina Sieverding, Gerda Steiner & Jörg Lenzlinger, Václav Stratil, Annelies Štrba, Miroslav Tichý, Keith Tyson, Peter Weibel, Andro Wekua, Georg Winter, Erwin Wurm, Angelika Zeller.


Museum Moderner Kunst – Stiftung Wörlen
Bräugasse 17 / Donaukai
D-94032 Passau

www.mmk-passau.de
Otevřeno každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

pondělí 18. prosince 2006

Návrat Theseův

V Domě U Zlatého prstenu je od 3. listopadu 2006 do 7. ledna 2007 otevřena výstava Josef Šíma / Návrat Theseův.

Z obsáhlé tvorby Josefa Šímy se výstava zaměřuje na jedno dílčí téma, které jeho díla prorůstá mnohem hlouběji, než by se snad zdálo - paradoxní vztah moderního umělce k antickému Řecku, a to k architektonickým řádům, k různým mýtům a k euklidovské geometrii. Východiskem k přípravě nynější výstavy se stal rozměrný, četnými záhadami obestřený obraz Návrat Theseův (1933), zakoupený Magistrátem hlavního města Prahy již v roce 1936 (dnes součást sbírky GHMP). Podnítil bližší zkoumání Šímova celoživotního zájmu o antiku, jak se v různých podobách vyhranil od dvacátých do šedesátých let.


Dům U Zlatého prstenu
Týnská 8/631
110 00 Praha 1

www.ghmp.cz

Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Hospoda Pod Kapličkou

Vesnická hospoda rekonstrukcí proměněná v kulturní centrum širého okolí. Pořádají klasické taneční zábavy a bály (myslivecký, hasičský..) i koncerty a festivaly (Ahmed má hlad, Ausgerechnet, -123 minut..). To vše za doprovovodu nevídaně poctivých uzenin z Nuzína.


Hospoda Pod Kapličkou
Nahořany 3
387 19 Čestice

www.nahorany.cz

středa 13. prosince 2006

Hory, skály, kameny

Od 14. prosince 2006 do 4. února 2007 probíhá v prostorách Českého muzea výtvarných umění v Praze výstava na téma Hory, skály, kameny v českém výtvarném umění.


ČMVU
Husova 19
110 00 Praha 1

www.cmvu.cz
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hod.

úterý 12. prosince 2006

Artservis

Lenka Lindaurová spustila nový projekt. Najdete ho na www.artservis.info

pondělí 11. prosince 2006

Zázvorové bonbóny

Jediné bonbóny na našem trhu co mají ten správný "říz". Dovážejí se k nám z indonésie a seženete ve většině asijských obchůdků.

úterý 5. prosince 2006

Chaplin Resident Fighter & Adaptace

Od 29. listopadu 2006 do 11. února 2007 probíha ve Futuře výstava Chaplin Resident Fighter. Chaplin Resident Fighter je metaforické moto konceptuálního výstavního projektu zabývajícího se problematikou pozice současného umění v současné společnosti. Projekt si klade za cíl vytýčit zásadní diskursní momenty související s osobou umělce a možným výčtem jeho společenských rolí... Jméno slavného komika a režiséra je v tomto kontextu symbol zastupující výraz „umělec" a „Resident Fighter" představuje jednu z mnoha možných rolí, které může současný tvůrce pro společnost sehrát...

Taktéž od 29. listopadu 2006 do 11. února 2007 probíhá výstava Adaptace, která představuje nové práce Daniela Pitína.

Furura
Holečkova 49
150 00 Prague 5

www.futuraprojekt.cz
Otevřeno St - Ne od 11 do 18 hodin.

Turner Prize

Turnerovu cenu získala Tomma Abts

Nejprestižnější výtvarnou cenu, kterou umělec mladší padesáti let na ostrovech může získat, a šek na 25 tisíc liber převzala v Tate Britain z rukou Yoko Ono za svá "dokonalá a podmanivá plátna". Tak její abstraktní malby, umisťované zásadně do rozměru 48 x 38 centimetrů, označila porota. Mezi dalšími nominovanými byli Phil Collins, Rebecca Warren a Mark Titchner, jehož poster jsme mohli vidět na Sculpture Grande 06.


Tate Britain
Millbank
London SW1P 4RG

www.tate.org.uk
Otevřeno denně od 10.00 do 17.50

pondělí 4. prosince 2006

Projdi tou branou!

V rozsáhlém knižním rozhovoru známého znalce českého divadla Michala Schonberga žijícího v Torontu se představuje jeho životní přítel Aleš Veselý, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny dvacátého století. V rozhovoru Veselý zachycuje nejen svůj osobní život, tvorbu a mnohé své významné přátele-umělce, ale podává i ojedinělý vhled do svého myšlení o soše, o prostoru, o transcendenci, o hmotě a o člověku vůbec. Kniha je doprovozena desítkami unikátních fotografií Veselého soch, reprodukcemi jeho kreseb a fotografiemi soukromými, které zachycují více než šedesát let života této výjimečné osobnosti, do nedávné doby profesora sochařství na pražské Akademii výtvarných umění

www.torst.cz
www.kosmas.cz